به سهامداران اطمینان می دهم که به مسائل ارزی بر نمی خوریم

به گزارش عینک بانوان، عضو هیات مدیره شرکت فولاد کاوه جنوب کیش (که فردا در بورس عرضه خواهد شد) می گوید به سهامداران این اطمینان خاطر را می دهد که این شرکت هرگز با مسائل ارزی در مورد پرداخت تعهداتش روبرو نخواهد شد. همچنین معاون بورس تهران می گوید این شرکت تمام گزارش های لازم را افشا کرده و گزارشی برای افشا نمانده است.

به سهامداران اطمینان می دهم که به مسائل ارزی بر نمی خوریم

به گزارش عینک بانوان، فردا (چهارشنبه) 350 میلیون سهم معادل پنج درصد از سهام شرکت فولاد کاوه جنوب کیش متعلق به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به عنوان پانصد و هفتمین شرکت پذیرفته شده برای اولین بار پس از پذیرش و درج نام شرکت در فهرست شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بخش ساخت فلزات اساسی گروه و طبقه ساخت آهن و فولاد اساسی در فهرست نرخ های بازار دوم در نماد کاوه به شیوه ثبت سفارش برای کشف قیمت عرضه خواهد شد.

امروز مدیران این شرکت در نشست خبری در تالار حافظ حاضر شدند به سوالات عینک بانوان پاسخ گفتند. هادی طاهری عضو هیات مدیره این شرکت در پاسخ به سوال عینک بانوان درباره میزان وام ارزی این شرکت و تعهداتش در مورد این تسهیلات، گفت: شروع پروژه فاز یک آهن اسفنجی از سال 1387 عملیاتی شده و خوشبختانه در مورد این دو کارخانه کلیه منابع ارزی از طریق بنیاد مستضعفان تامین شده است و در حال حاضر که به بهره برداری رسیده اند هیچگونه بدهی ارزی ندارند.

وی ادامه داد: در مورد فاز دوم که در سال 1392 شروع شده 128 میلیون یورو تسهیلات ارزی از حساب توسعه ملی دریافت کردیم که تا الان حدود 83 میلیون یورو ماشین آلات وارد شده و در حال نصب است. مابقی نیز تا انتها سال 1397 وارد کشور می شود و کل پیش پرداخت از طریق صادرات خودمان تامین شده است.

طاهری توضیح داد: در مورد فولاد کاوه جنوب کیش دغدغه تسهیلات ارزی که در اکثر شرکت ها مطرح است مصداق پیدا نمی کند چرا که برآورد ما 400 میلیون دلار صادرات است و تا الان 153 میلیون دلارش انجام شده و پیش بینی من این است که در مورد پرداخت تعهدات ارزی به مشکل بر نخواهیم خورد در نتیجه این اطمینان خاطر را به سهامداران می دهیم که این شرکت هرگز با مشکل ارزی در مورد پرداخت تعهدات روبرو نخواهد شد.

در بخشی از این نشست مطبوعاتی جواد خلیلی مدیر سرمایه گذاری شرکت گسترش صنایع معدنی کاوه پارس، توضیح داد: هلدینگ گسترش معدنی کاوه پارس متعلق به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی است و سه گروه دارد که آن سه گروه شامل یک هلدینگ چند رشته ای، یک گروه سیمانی با ظرفیت 15 درصد تولید در کشور و یک گروه فولادی است که برابر برنامه چشم انداز و 10 درصد ظرفیت تولید کشور برنامه توسعه ای دارد. از دید من در آینده فولادی ها را با فولاد کاوه جنوب کیش می سنجند و آن معیار عملکرد این صنعت می شود.

وی برای اطلاع کسانی که می خواهند سهام این شرکت را خریداری کنند درباره پروژه های شرکت، گفت: فولاد کاوه شرق پنج میلیون تن کنسانتره و گندله، فولاد کاوه جنوب کیش یک میلیون و 856 تن آهن اسفنجی تولید می کند. شرکت فولاد کاوه جنوب کیش به دلیل نوع تکنولوژی نسبت به رقبا هزینه تامین و نگهداری کمتری دارد. همچنین بهره وری این شرکت بالاست و در مقایسه با رقبا نیروی انسانی ناچیزی دارد.

علی دهاقین مدیرعامل فولاد کاوه جنوب کیش در بخش دیگری از این کنفرانس خبری درباره سرمایه شرکت، گفت: سرمایه اولیه شرکت 10 میلیارد ریال بود و در یک بازه زمانی تا سال 1395 به سرمایه ثبتی هفت هزار میلیارد ریال رسید و با توجه به گزارش هایی که به بورس داده است سرمایه اش قابل افزایش به 10 هزار میلیارد ریال است که برای این کار منتظر عرضه در بورس و اقدامات بعدی هستیم.

وی اضافه کرد: فولاد کاوه جنوب کیش در سال 88 با ظرفیت یک میلیون و 850 هزار تن به بهره برداری رسید و در بازه زمانی کوتاه به 90 درصد ظرفیت تولید خود دست یافت. همزمان ما دو پروژه فولادسازی داشتیم که هر یک ظرفیت یک میلیون و 200 هزار تن داشت.

عبدالمجید شریفی رییس هیات مدیره فولاد جنوب کیش نیز در ادامه این نشست، گفت: صنعت فولاد در کشور یک صنعت استراتژیک است و با توجه به برنامه 1404 تولید فولاد باید به 55 میلیون تن برسد و با توجه به این افق مصرف به ازای هر نفر 360 الی 380 کیلوگرم خواهد بود. این نشان می دهد که دولت از این صنعت حمایت می کند. ذخایر سنگ آهن چهار میلیارد تن است و از طرفی ذخایر گاز زیادی داریم و در نتیجه فولاد توجیه اقتصادی دارد.

شریفی در پاسخ به سوالی درباره علت کاهش EPS شرکت، گفت: سالهای 1394 و 1395 بدترین سال برای صنعت فولاد کشور بود. زنجیره تولید فولاد توسط وزارت صنایع تدوین شد. در سال 1395 به دلیل تقدم و تعهد در تکمیل زنجیره فولاد کارخانه های کنسانتره سازی زودتر به مدار آمدند و کارخانه گندله سازی یک مقدار دیرتر آمدند اما در شش ماهه اول سال 1395 این موضوع برعکس شد.

دهاقین در پاسخ به این سوال عینک بانوان که پرسید صادرات شما به کدام کشورهاست، گفت: ما به عمان و امارات صادرات داشتیم و بعد از آن برای کشورهای جنوب شرقی آسیا مثل اندونزی، تایلند و مالزی برنامه ریزی کردیم. همچنین صادراتی به تایوان داشتیم و علاوه بر آن برای کشورهای آسیایی و دور دست هم هدف گذاری کردیم.

همچنین روح الله حسینی مقدم معاون بورس تهران درباره گزارش دهی این شرکت به بورس، گفت: آنها قول داده بودند که قبل از عرضه اولیه گزارش شش ماهه و پیش بینی شش ماهه را منعکس کنند که این کار را کردند و امروز گزارش جدیدی لازم نیست که افشا شود و همه گزارش های لازم افشا شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "به سهامداران اطمینان می دهم که به مسائل ارزی بر نمی خوریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به سهامداران اطمینان می دهم که به مسائل ارزی بر نمی خوریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید