معرفی انواع بازی فکری بچه ها از تولد تا 9 سالگی

به گزارش عینک بانوان، بازی فکری بچه ها با هدف افزایش رشد فکری، رشد عقلی و افزایش مهارت های کودک طراحی می شود، ولی باید در هر سنی، بازی متناسب همان سن را برای کودک تهیه کرد. در این مقاله چندین نمونه بازی فکری بچه ها، مناسب برای سنین زیر یک سال تا بالاتر از 9 سال معرفی شده است.

معرفی انواع بازی فکری بچه ها از تولد تا 9 سالگی

عینک بانوان | سرویس مادر و کودک - بسکمک از پدر و مادرها بعد از تولد نوزاد خود به دنبال روش هایی برای افزایش هوش کودک خود هستند. اگر چه بخشی از هوش کودک به ژن بستگی دارد، ولی رشد مغز کودک تا حدود زیادی به تجارب اولیه نوزاد، استفاده از اسباب بازی های مختلف در دوران کودکی و انجام بازی فکری نیز وابسته است.

بچه ها عاشق بازی کردن هستند، اما هر بازی مناسب برای هر گروه سنی نیست. تصمیم گیری برای اینکه چه بازی هایی برای رشد کودک و هم افزایش مهارت های کودک مناسب است جزء وظایف اصلی و مهم والدین است. هر چقدر سن کودک بالاتر می رود، به همان میزان تنوع بازی ها برای آنها بیشتر می شود. در بچه ها بزرگتر هدف از بازی های فکری، تقویت حافظه آنی و حافظه دیداری، افزایش سرعت عمل و قدرت تمرکز است.

در این مقاله به معرفی نمونه هایی از بازی های فکری مناسب برای بچه ها زیر یک سال تا بیشتر از 9 سالگی می پردازیم.

1- بازی فکری بچه ها: زیر یک سال

1-1) مکعب های ابری

یکی از بازی های فکری برای بچه های زیر یک سال این است که از وقتی کودک بتواند چیزی را در دست بگیرد، مکعب های نرم و اشیایی شبیه به ان را به دست خود بدهید. بچه ها در این سن علاقه زیادی دارند که به اشیای نرم چنگ بزنند و آن ها را به دهان شان ببرند. این مکعب ها که در هر وجه آن یک عکس دیده می شود، چشم بچه را با تصاویر مختلف آشنا می کند. هر چقدر کودک بزرگ تر شود تعداد این مکعب ها را بیشتر کنید.

از شش ماهگی می توانید در مورد عکس هایی که روی هر وجه این مکعب ها دیده می شود، به کودک توضیح بدهید. این کار به افزایش دقت و تمرکز او کمک می کند. از سنی که کودک می نشیند می توانید چیدن این مکعب ها را نیز به او یاد بدهید. همین که سعی کند آنها را روی هم بگذارد، کافی است. این عمل هماهنگی دست و چشم کودک را بالا می برد.

2-1) حلقه هوش

از دیگر بازی های فکری برای بچه های زیر یک سال حلقه هوش است. حلقه هوش برای بچه های زیر یک سال از یک استوانه باریک که چهار حلقه به ترتیب سایز در آن جای می گیرد، ساخته شده است. می توانید حلقه ها را به دست کودک بدهید و رنگ هر کدام را به او بگویید. نسبت به اینکه کودک شما حتما حلقه ها را به درستی سر جایش بیندازد حساس نباشید. همین که هر کدام از آنها را دست گرفته و یاد بگیرد یکی را از دستی به دست دیگر بدهد و آن را داخل انگشتش نگه دارد خوب است.

2- بازی فکری بچه ها: 1 تا 3 سال

2-1) برج قورباغه

این اسباب بازی شامل یک صفحه مدور سرسره مانند بلند است که چون روی سر آن یک قورباغه واقع شده است، به آن برج قورباغه می گویند. بچه ها توپ را توی دهان قورباغه می گذارند و توپ از سرسره پایین می آید. کودک با این کار یاد می گیرد با رها کردن، اشیا از بالا به پایین می آیند. دنبال کردن حرکت مدور توپ با چشم، دقت او را به حرکت اشیا افزایش می دهد. ضمن اینکه ساده ترین قانون فیزیک یعنی نیروی جاذبه را هم کشف می کند.

2-2) پازل های چوبی

این پازل ها طراحی ساده ای دارند. تکه های آنها کم بوده و قطعات در هم فرو نمی فرایند بلکه با فاصله از هم در جای خود قرار می گیرند. در این بازی کودک فقط باید شباهت تکه ای را که در دست دارد با جای آن روی صفحه هماهنگ کند. این پازل ها در ضمنً مراحل رشد انسان، نام و شکل پرنده ها و حیوانات و خیلی چیزهای دیگر را هم به کودک آموزش می دهند.

3- بازی فکری بچه ها: 3 تا 7 سال

1-3) بازی هوش چین

این بازی در چهار رده سنی تعریف شده است. اولین گروه سنی این بازی، رده سنی یک ونیم تا سه سال است و به تدریج رده سنی آن بالاتر می رود. این بازی شامل یک صفحه متحرک در یک قاب است که عکس های حیوانات روی صفحه های آن وجود دارد. بچه ها باید عکس های مهره ها را روی صفحه پیدا کنند و در جای خود بگذارند. برای رده سنی بالاتر چیدمان مهره ها روی صفحه سخت تر و پیچیده تر می شود.

2-3) سازه ها

تنوع سازه های بازی در بازار زیاد است و می توانید سازه ای متناسب با سن کودک خود انتخاب کنید. چیدن یک ساختمان یا سازه برای همه بچه ها لذتبخش است.

4- بازی فکری بچه ها: 5 تا 7 سال

هر چه سن کودک زیادتر می شود، دامنه انتخاب بازی های فکری افزایش می یابد، مانند:

 • عمو پولدار

 • دست چین

 • راز جنگل

 • عبور از رودخانه

 • کیت های شیمی

5- بازی فکری بچه ها: 9 ساله و بالاتر

برای بچه ها بزرگتر، بازی های گروهی لذت بخش تر خواهد بود. معمولاً بازی های فکری این گروه سنی باعث افزایش مهارت های اجتماعی و تقویت فکر کودک می شود. از جمله این بازی ها می توان موارد زیر را اشاره کرد:

 • بازی فکری گلوکز

 • بازی فکری لوتوس

 • بازی فکری دست چین

 • بازی فکری جنگا

 • بازی فکری ایروپولی

 • بازی فکری ساختنی های فلزی

یکی از بازی هایی که بچه ها این سنین به تنهایی یا با دوستانشان می توانند با آن سرگرم شوند، بازی با سازه های به هم وصل کردنی و ساخت آن هاست، مانند سازه های فلزی که شامل ماشین مسابقه، ماشین آفرود، موتورسیکلت، هلی کوپتر و بیل مکانیکی است.

سازه های فلزی با تلفیق بازی و مهندسی مهارت های مختلفی را تقویت می کنند از مهمترین مهارت ها می توان به تقویت ماهیچه های ظریف دست و کار با ابزار، هماهنگی چشم و دست و آشنایی با مکانیزم های مهندسی اشاره کرد.

سخن آخر عینک بانوان با پدر و مادرها ...

استفاده از بازی های فکری به رشد جسمی کودک، رشد ذهنی، رشد عقلی، افزایش مهارت ها و ... کمک می کند. بنابراین شما به عنولن پدر و مادر باید در خریدن بازی برای کودک خود دقت کرده و بدایند هر بازی با چه هدفی برای کودک برنامه ریزی شده است و سپس اقدام به خرید آن بازی کنید.

منبع: setare.com

به "معرفی انواع بازی فکری بچه ها از تولد تا 9 سالگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی انواع بازی فکری بچه ها از تولد تا 9 سالگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید