همکاری اپل و گوگل برای مهار کرونا

به گزارش عینک بانوان، تا اواسط ماه مه 2020 (اواخر اردیبهشت ماه) اپل و گوگل رابط برنامک (API) مشترکی ارائه خواهند کرد که به سازمان های خدمات درمانی امکان فراوری اپلیکیشن های مرتبط برای گوشی های مبتنی بر iOS و اندروید را خواهد داد.

همکاری اپل و گوگل برای مهار کرونا

فن آوری جدید، با استفاده از تکنولوژی بلوتوث گوشی های هوشمند، محیط پیرامون آن ها را اسکن می نماید

در یک همکاری کم سابقه، دو رقیب عظیم در دنیای فن آوری در ابتکاری مشترک که مبنای آن تکنولوژی بلوتوث است، کنار هم قرار می گیرند تا با گسترش بیماری کووید-19 که دنیا را به قرنطینه رانده است، مقابله نمایند.

اپل و گوگل، اعلام کردند که فن آوری نوینی را به سیستم های عامل گوشی های هوشمند خود خواهند اضافه نمود که به کاربران همه گوشی های آی فون و اندروید در سراسر دنیا، اخطار خواهد داد که آیا با شخصی که مبتلا به ویروس کرونا است تماس نزدیک داشته اند، یا نه.

استفاده از این سرویس، برای کاربران اختیاری و داوطلبانه است و هر کاربر باید برای بهره گیری از آن رضایت خود را اعلام کند. با فرض این که همه کاربران آی فون و اندروید در دنیا راضی به استفاده از این سیستم باشند، اپل و گوگل عملا می توانند نزدیک به یک سوم از جمعیت دنیا (سه میلیارد نفر) را تحت پوشش این سرویس قرار دهند؛ پوششی که شاید عظیم ترین گام در جهت مهار شیوع ویروس کرونا در دنیا باشد.

این فن آوری که این روز ها با عنوان رهگیری تماس (Contact-Tracing) مطرح شده است، با استفاده از تکنولوژی بلوتوث گوشی های هوشمند، محیط پیرامون آن ها را اسکن می نماید تا در صورت لزوم، توصیه های لازم را درباره ضرورت قرنطینه و فاصله گیری به شهروندان ارائه کند.

به بیان ساده تر، با فعال کردن این امکان روی گوشی های هوشمند، همه کسانی که در محدوده پوشش بلوتوث گوشی شما بوده اند، رهگیری می شوند و اگر اندکی بعد، نتیجه آزمایش کرونای آن ها مثبت باشد، اخطاری اتوماتیک به همه کسانی که در نزدیکی آن ها بوده اند ارسال می گردد تا پیش از ناقل شدن، خود را قرنطینه نمایند و با فاصله گیری از اجتماع، زنجیره شیوع را بشنمایند.

اجرای این پروژه مشترک قرار است در دو مرحله انجام گیرد: تا اواسط ماه مه 2020 (اواخر اردیبهشت ماه) اپل و گوگل رابط برنامک (API) مشترکی ارائه خواهند کرد که به سازمان های خدمات درمانی امکان فراوری اپلیکیشن های مرتبط برای گوشی های مبتنی بر iOS و اندروید را خواهد داد.

در فاز دوم این پروژه در ماه های آینده، این قابلیت به صورت پیش فرض به سیستم های عامل گوگل و اپل اضافه خواهد شد تا سیستم رهگیری تماس با کرونامثبت ها، بدون احتیاج به نصب آن نرم افزار، قابل استفاده باشد.

هدف از اجرای پروژه مشترک اپل و گوگل این است که دولت ها بتوانند از داده هایی که آن ها با رضایت کاربران به دست می آورند، استفاده نمایند تا خوشه های جدید عفونت را سریع تر شناسایی نمایند و در نتیجه، بتوانند به قرنطینه سراسری که زندگی عادی را در سراسر دنیا مختل نموده است، به صورت تدریجی سرانجام دهند.

هشدار متخصصان نسبت به احتمال نقض حریم خصوصی کاربران

اپل و گوگل در بیانیه مشترکی که در این باره منتشر نموده اند، به تاکید گفته اند که امنیت و حریم خصوصی کاربران از اولویت های آن ها در طراحی این سیستم رهگیری است. به همین خاطر است که به جای استفاده از سرویس های موقعیت یابی (Location Services)، از محدوده پوشش بلوتوث استفاده می نمایند.

گذشته از این، این تکنولوژی به کاربران اعلام نخواهد کرد که تماس یا مجاورت احتمالی آن ها با فرد یا افراد مبتلا به ویروس کرونا در چه زمانی و چه مکانی اجرا شده است. اپل و گوگل می گویند که این سرویس به گونه ای طراحی شده است که خودشان هم به جزئیات آن داده ها دست رسی نخواهند داشت و کارآیی کل سیستم در صورت موثر بودن مهار کرونا، هر زمانی که بخواهند، متوقف خواهد شد.

اما با این حال، متخصصان و کنشگران امنیت و حریم خصوصی نگرانی هایی در این باره مطرح نموده اند. به اعتقاد متخصصان، چنین سرویسی باید از حریم خصوصی کاربران حراست کند، داوطلبانه باقی بماند، و داده ها را روی گوشی کاربران ذخیره کند، نه روی سرور های متمرکز. آن ها همچنین نگرانند که دولت ها در صورت دست رسی به چنین حجم عظیمی از داده ها، از آن برای تعقیب شهروندان استفاده نمایند.

کنشگران اجتماعی و متخصصان بهداشت هم تاکید می نمایند که چنین سرویسی، فقط در صورتی می تواند موثر باشد که تست کرونا به صورت فراگیر، رایگان و سریع، در دسترس همه باشد.

نرم افزار های مشابهی هم در چین و سنگاپور آزموده شده اند. جمهوری چک از اولین کشور های اروپایی بود که در هفته های گذشته چنین برنامکی را در اختیار شهروندان قرار داد. آلمان، بریتانیا و ایتالیا هم نرم افزار ها و برنامک های رهگیری خود را در دست تهیه دارند.

اما برنامک های جداگانه، هم روی آی فون و هم روی گوشی های مبتنی بر اندروید، با موانعی فنی روبه رو می شوند. هدف از ورود مشترک اپل و گوگل به عرصه، برطرف همین موانع و محدودیت ها برای بهره گیری هارمونیک و بی اصطکاک از سرویس رهگیری است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "همکاری اپل و گوگل برای مهار کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری اپل و گوگل برای مهار کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید