نقش سیستان و بلوچستان در مناسبات با کشور های همسایه باید فراتر از یک استان دیده شود

به گزارش عینک بانوان، موهبتی گفت: این استان به لحاظ موقعیت ممتاز ژئوپلوتیکی از اهمیت ویژه ای برای بسیاری از کشور های منطقه برخوردار است به همین سبب باید نقش آن در تاثیرگذاری بر مناسبات با کشور های همسایه فراتر از یک استان دیده شود.

نقش سیستان و بلوچستان در مناسبات با کشور های همسایه باید فراتر از یک استان دیده شود

به گزارش از ، روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان؛ احمدعلی موهبتی در دیدار های جداگانه با سرکنسول جدید و سابق جمهوری اسلامی ایران در کویته پاکستان، با بیان اینکه سیستان و بلوچستان به لحاظ موقعیت ممتاز ژئوپلوتیکی و داشتن حدود 20درصد از مرز های کشور برای بسیاری از کشور های منطقه دارای اهمیت است، گفت: باید نگاه به این استان تغییر کند و نقش و تاثیرگذاری آن در توسعه روابط و مناسبات با کشور های همسایه فراتر از یک استان مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان دارای اشتراکات زیادی هستند و تقویت این اشتراکات همواره مد نظر مقامات 2 کشور است.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به گفت وگوی تلفنی 2 روز گذشته روسای جمهوری ایران و پاکستان و تاکید هر 2 طرف بر توسعه و تعمیق روابط 2 کشور افزود: 90درصد تجارت ایران و پاکستان از طریق مرز زمینی با مرکزیت کویته پاکستان صورت می گیرد لذا تلاش می کنیم در راستای نگاه و اراده 2 کشور، با حفظ دستورالعمل های بهداشتی مرز ها و بازارچه های مرزی فعالیت خود را آغاز کنند و روابط اقتصادی و تجاری فی مابین 2 استان هم مرز بیشتر تقویت شود.

وی مقابله با قاچاق و ساماندهی و قانونمند سازی انتقال کالا از مرز را برای ایجاد اشتغال و تامین معیشت مرزنشینان مهم برشمرد.

موهبتی همچنین تلاش برای برگزاری مستمر اجلاسیه های مرزی مشترک با مقامات همتراز استان را از مهمترین انتظارات خود از سرکنسول جدید ایران در کویته پاکستان مطرح کرد و گفت: تعامل و همکاری استان سیستان و بلوچستان ایران و ایالت بلوچستان پاکستان بر تقویت ارتباطات بین 2 کشور تاثیر مطلوب می گذارد.

وی از زحمات و تلاش های محمد رفیعی سرکنسول سابق جمهوری اسلامی ایران در کویته پاکستان تقدیر کرد و انتخاب حسن درویشوند را به این سمت تبریک گفت.

در این دیدار ها گزارشی از آخرین برنامه ها و اقدامات سرکنسولگری ایران در کویته پاکستان ارایه شد.

استفاده از ظرفیت بالای استان سیستان و بلوچستان به عنوان هاب تجاری منطقه، رفع مسائل گمرکی و لجستیکی میان 2 کشور و بهره گیری از ظرفیت اتاق های بازرگانی برای توسعه ترانزیت و تجارت از مهمترین محور های گفت وگوی سرکنسول سابق و جدید ایران در کویته با استاندار سیستان و بلوچستان بود.

ع

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "نقش سیستان و بلوچستان در مناسبات با کشور های همسایه باید فراتر از یک استان دیده شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش سیستان و بلوچستان در مناسبات با کشور های همسایه باید فراتر از یک استان دیده شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید