1 دی ماه روز ملی-مردمی پیشگیری از سوختگی

به گزارش عینک بانوان، در تقویم روزهایی از سال برای بزرگداشت افراد یا مناسبت خاص نام گذاری شده است و در این میان، روز 1 دی به عنوان روز ملی-مردمی پیشگیری از سوختگی در دل آن جای گرفته است.

1 دی ماه روز ملی-مردمی پیشگیری از سوختگی

به گزارش گروه بازرگانی عینک بانوان، در تقویم روزهایی از سال برای بزرگداشت افراد یا مناسبت خاص نام گذاری شده است و در این میان، روز 1 دی به عنوان روز ملی-مردمی پیشگیری از سوختگی در دل آن جای گرفته است. هر ساله افراد زیادی به علت سوختگی جان خود را از دست داده یا معلول می شوند. سوختگی رنج جسمی، روحی و هزینه های اقتصادی فراوانی را به بیماران تحمیل می کند و این درحالیست که این اتفاق به راحتی قابل پیشگیری است.

دکتر محمد جواد فاطمی، رییس هیات مدیره انجمن ققنوس در نشست خبری روز ملی-مردمی پیشگیری از سوختگی اظهار داشتند که آمار سوختگی در ایران، 8 برابر میانگین جهانی بوده و متاسفانه سالانه بیش از 3000 نفر جان خود را بر اثر سوختگی از دست می دهند.

دکتر فاطمی در ادامه این نشست به صحبت در خصوص رتبه و شرایط سوختگی در ایران، فلسفه ایجاد و اهداف انجمن ققنوس پرداختند.

شرایط پیشگیری و وقوع سوختگی در ایران

حادثه سوختگی مخصوص کشورهایی است که از نظر اجتماعی و اقتصادی در سطح پائینی به سر می برند و به همین علت زمانی که آمار جهانی مربوط به سوختگی را مرور می کنیم بیشترین آمار متعلق به کشورهایی از جمله: هند، بنگلادش، پاکستان، کشورهای جنوب آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین است. این در حالی است که کشورهای آمریکا، کانادا، نیوزیلند و کشورهای اروپایی کمترین آمار سوختگی را دارند و سوختگی جزو دغدغه های اصلی آن ها به شمار نمی رود.

متاسفانه، ایران جزو کشورهایی است که شرایط مناسبی ندارد و آمار سوختگی در آن بالا است. سازمان بهداشت جهانی، کشورها را براساس شرایط اجتماعی و اقتصادی به چند گروه تقسیم کرده است که متاسفانه ایران از نظر پیشگیری از سوختگی آخرین کشور و از نظر میزان وقوع آتش سوزی و بروز سوختگی اولین کشور در بین هم گروهی های خود است. تقریبا در ایران آمار سوختگی هشت برابر متوسط جهانی است. در ایران نه تنها آمار سوختگی و بستری در بیمارستان ها بیشتر است، بلکه میزان مرگ ومیر ناشی از سوختگی و عوارض و ناتوانی های بعد از سوختگی نیز آمار قابل توجهی دارد.

به گفته دکتر فاطمی، سوختگی بیشتر در کشورهایی اتفاق می افتد که سطح اجتماعی و اقتصادی پایین تری دارند و متاسفانه احتمال وقوع این قبیل از حوادث در طبقات ضعیف تر این کشورها نیز بالاتر است. بنابراین، می توان گفت سوختگی مربوط به دهک های پایین جامعه بوده و عموما این دهک ها توانایی پرداخت هزینه های درمانی و بازتوانی را ندارند.

شرایط بیماران سوخته در ایران

اگر به آمار سوختگی در ایران نگاه کنیم، درمی یابیم که میزان وقوع سوختگی در ایران بالاست و این در حالیست که بیشترا این بیماران سوخته استطاعت اقتصادی کافی ندارند و بعد از سوختگی علاوه بر ضعیف تر شدن شرایط اقتصادی آن ها دچار از کارافتادگی نیز می شوند. به همین خاطر کسانی که دچار سوختگی می شوند با مسائل متعدد جسمانی و روانی روبرو هستند. از جمله مسائل جسمانی می توان به چسبندگی، اِسکارها، تغییر شکل اعضای بدن، ناهنجاری ها و ناتوانی اشاره کرد. از نظر روانی نیز این افراد بعد از حادثه سوختگی روزهای سختی را پشت سر می گذارند؛ خاطرات حادثه سوختگی را همیشه در ذهن خود مرور می کنند، تصور آن ها از خودشان تغییر می کند، اعتماد به نفسشان را از دست می دهند و دچار افسردگی می شوند.

با توجه به این مطالب می توانیم بگوییم که سوختگی یک فرآیند بسیار پیچیده و فاجعه بار است که تنها به شخص بیمار مربوط نمی گردد و تمام اعضای خانواده را درگیر آن می کند. بیشتر این افراد، از نظر اجتماعی گوشه گیر می شوند و تمایلشان را برای شرکت در بین افراد دیگر از دست می دهند و حتی شاید شغل خود را از دست بدهند و یا در روابط زناشویی دچار مشکل شوند.

فلسفه وجودی انجمن ققنوس چیست و چه هدفی را دنبال می کند؟

متاسفانه، سیستم های دولتی ایران مانند بهزیستی، وزارت بهداشت و درمان و تمام وزارت خانه هایی که موظفند در استانداردسازی و کاهش میزان سوختگی فعالیت داشته باشند یا به درمان و بازتوانی بیماران سوخته کمک کنند به درستی وظایف خود را انجام نمی دهند و این مسئله می تواند به دلیل سوء مدیریت، نداشتن بودجه کافی، بروکراسی اداری و هزاران علت دیگر اتفاق بیفتد.

هر زمان که دولت ها در حل مسائل ناتوان باشند، مردم نقش پررنگ تری پیدا می کنند و سازمان ها و انجمن های مردمی در راستای حل این مسائل قدم بر می دارند. بنابراین، ناتوانی دولت در حل مشکل سوختگی فلسفه وجودی انجمن ققنوس است. کاهش آمار سوختگی، بهبود شرایط درمان مردم و بازگشت به زندگی بیماران سوخته از جمله اهدافی هستند که اعضای انجمن ققنوس برای رسیدن به آن ها تلاش می کنند.

انجمن ققنوس از سال 1394 با اخذ مجوز از وزارت کشور فعالیت خود را آغاز کرد. در ابتدا، انجمن ققنوس با حضور و مشارکت افراد دلسوزی بنا به مراجعه و درخواست قربانیانی که از همه جا ناامید بودند و حتی به خودکشی فکر می کردند، شکل گرفت.

این انجمن، با هدف حمایت از بیماران سوخته و رسیدگی به امور افراد بستری در بیمارستان شکل گرفت که به دلایل مختلفی قادر به حل مسائل و بازگشت به زندگی نبودند. با گذشت زمان متوجه شدیم که مشکل سوختگی تنها با رسیدگی و حمایت از بیماران و بهبود شرایط بستری در بیمارستان رفع نمی گردد و باید فعالیت های پیش از وقوع سوختگی در راستای آموزش و فرهنگ سازی به منظور کاهش احتمال این حادثه انجام گردد. بنابراین، تصمیم گرفتیم به جای آن که اجازه دهیم افراد جامعه دچار حوادث سوختگی شوند و سپس به کمک آن ها برویم راه جدیدی را در پیش بگیریم و آن راهی نیست جز آموزش درست برای پیشگیری از حوادث سوختگی و استانداردسازی!

  • پیشگیری از سوختگی

کمیته پیشگیری از سوختگی یکی از مهم ترین کمیته های انجمن ققنوس است که سعی آن بر آموزش درست برای پیشگیری از سوختگی است. در انجمن ققنوس ما بر این باوریم که پیشگیری راهکار بهتر و مطمئن تری برای رفع مسائل سوختگی در ایران است. کمیته پیشگیری انجمن ققنوس سعی کرده با رایزنی با وزارت بهداشت، تشکیل کمیته ملی پیشگیری در وزارت بهداشت، رایزنی با وزارت آموزش و پرورش، وزارت نیرو، وزارت کشور، شهرداری ها و سایر ارگان ها مانند آتش نشانی ها و سایر سازمان های همسو که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با مشکل سوختگی ارتباط دارند به آگاهی بخشی مردم و مسئولین در خصوص مشکل سوختگی و راهکار های آن موثر باشد.

از جمله فعالیت های این کمیته می توان به تهیه کتاب و کلیپ آموزشی، برگزاری کارگاه و کلاس آموزشی، ثبت روز 1 دی به عنوان روز ملی پیشگیری از سوختگی، ایجاد کمپین و فعالیت در فضای مجازی و تلویزیون برای جلوگیری از وقوع حوادث اشاره کرد. ققنوس سعی دارد با انجام این قبیل فعالیت ها به مردم ایران یاد بدهد که پیشگیری از سوختگی آسان است ولی اگر دچار سوختگی شویم، شرایط به مراتب سخت تر خواهد بود و زندگیمان تغییر خواهد کرد.

  • بهبود فرآیند درمان بیماران سوخته

یکی از فعالیت های دیگری که توسط انجمن ققنوس انجام می گردد، بهبود فرآیند درمان بیماران سوختگی در کشور است. با توجه به این که در ایران ما در زمینه های مختلفی مانند استاندارد بودن بیمارستان ها، کافی بودن تجهیزات، دسترسی به انواع پانسمان ها و پمادهای مختلف برای سوختگی، به روز بودن اطلاعات مربوط به سوختگی، کافی بودن تعداد تخت ها و بخش های ویژه مراقبت از سوختگی با کاستی هایی زیادی روبرو هستیم، انجمن ققنوس با همکاری مراکز سوختگی کشور با انجام فعالیت های از جمله استانداردسازی فضای فیزیکی بیمارستان ها و تجهیز آن ، تدوین راهنماهای سوختگی، آموزش سوختگی، درخواست استانداردسازی بیمارستان ها از وزارت بهداشت، پیگیری ساخت بیمارستان سوختگی تهران و سایر فعالیت های مشابه سعی کرده به بهبود شرایط کمک کند.

  • بازتوانی بیماران سوخته

در خصوص بازتوانی و حمایت از بیماران سوخته، ملاقات از بیماران، مشاوره برای قبول سوختگی، امیدوار کردن آن ها به آینده، ترغیب آن ها به شرکت در جلسات فیزیوتراپی و کاردرمانی برای بازگشت به زندگی، تهیه بسته هایی غذایی و حمایتی شامل مکمل های غذایی و کمک به پرداخت هزینه های درمان از جمله حمایت های روانی انجمن پیش از ترخیص بیماران از بیمارستان از جمله فعالیت های انجمن است.

پس از ترخیص هم با رایگان سازی ویزیت جراحی پلاستیک، انجام جراحی های ترمیمی و پلاستیک رایگان، کمک به فیزیوتراپی و کاردرمانی بعد از ترخیص، مشاوره های روانی، آموزش شغل و شیوه پیدا کردن کار، برگزاری دورهمی و اردو برای بیماران سوختگی، سعی می کنیم از بیماران سوخته حمایت کنیم.

خوشحالیم که در این راه، افراد بسکمک همراه ما هستند و به کمک آن ها توانسته ایم به بیماران زیادی کمک رسانی کنیم و روز به روز شاهد افزایش تعداد خیرین و موسسه های حمایت گر انجمن ققنوس مانند موسسه گلرنگ، زیبا گیسو، وقت زندگی و ... هستیم.

امیدواریم که روز به روز با کمک و حمایت شما عزیزان شاهد موفقیت های بیشتر و پرواز ققنوس باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "1 دی ماه روز ملی-مردمی پیشگیری از سوختگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "1 دی ماه روز ملی-مردمی پیشگیری از سوختگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید