مقایسه ساعت کار ایرانی ها و دیگر کشور ها

به گزارش عینک بانوان، گزارش ارائه شده از سوی وزارت کار نشان می دهد میانگین ساعت کاری مردم ایران در پنج سال گذشته یک ساعت کاهش داشته است.

مقایسه ساعت کار ایرانی ها و دیگر کشور ها

به گزارش، به این ترتیب هرسال حدود 20دقیقه از ساعت کاری شاغلان ایرانی کم شده و از 44ساعت و 18دقیقه در سال92 به 43ساعت در سال97 رسید؛ البته این موضوع دلیل کم کاری ایرانی ها نیست و متوسط ساعت کار در سایر کشور های دنیا بین 40 تا 44ساعت است.

کاهش ساعت کار ایرانی ها به 43ساعت در هفته درحالی رقم خورده است که تعداد شاغلان فرایند افزایشی داشته و از 21 میلیون و 346 هزار و 179 نفر به 23 میلیون و 813 هزار و 45 نفر رسیده است.

به نظر می رسد مهم ترین دلیلی که باعث کاهش ساعت کار ایرانی ها شده، افزایش تعداد شاغلان است و اینکه در مقابل ظرفیت های شغلی به اندازه این جمعیت توسعه نداشته است، ضمن اینکه امکان دارد تعداد شاغلان پاره وقت افزایش داشته باشد. براساس این گزارش ها، زن های شاغل ایرانی حدود 12ساعت درهفته کمتر از مرد های شاغل کار می نمایند و به عبارت دیگر در 6 روز کاری زن ها حدود دوساعت در روز کار کمتری انجام می دهند. البته سال گذشته میانگین ساعت کار مردان جامعه در سال97 نسبت به سال 1392 حدود 42دقیقه کمتر شده است.

آنالیز گزارش های وزارت کار نشان می دهد که در بخش های عمده مالی در سال97، طولانی ترین میانگین ساعت کار معمول در هفته در کشور به ترتیب مربوط به بخش خدمات با 45ساعت و 12دقیقه، بخش صنعت با 42ساعت و 30دقیقه و بخش کشاورزی با 37ساعت و 12دقیقه است.

ایرانی ها به اندازه سایر مردم دنیا و حتی بیشتر از بعضی از کشور های پیشرفته کار می نمایند. میانگین ساعت کار در کشور های مختلف بین 40 تا 44ساعت در هفته است و شاغلان کشور های منطقه، چون پاکستانی ها 47ساعت در هفته، ترکیه 45ساعت در هفته، تایلند 43ساعت و ژاپن 38ساعت در هفته است. نکته جالب این است که در کشور های توسعه یافته میزان ساعت کار کاهش یافته و در سال 2018 میانگین ساعت کار در انگلستان و فرانسه 36ساعت در هفته، آلمان 35ساعت در هفته و اسپانیا 37ساعت در هفته ثبت شده است؛ البته یک نکته دیگر که درباره ساعت کار ایرانی ها باید به آن اشاره نمود، میزان کار مفید و بهره وری نیروی انسانی در ایران است که رقم پایینی ارزیابی می گردد.

منبع: خبرآنلاین

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "مقایسه ساعت کار ایرانی ها و دیگر کشور ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه ساعت کار ایرانی ها و دیگر کشور ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید