فایبومایالژیا، بیماری زنان قربانی خشونت

به گزارش عینک بانوان، فایبومایالژیا یک بیماری طولانی مدت است که موجب حساسیت بیش از حد، خستگی و درد در سراسر بدن یا پشت و گردن می گردد.

فایبومایالژیا، بیماری زنان قربانی خشونت

نتایج یک پژوهش جدید حاکی از آن است، زنانی که مورد خشونت خانگی قرار می گیرند، دوبرابر سایر زنان در معرض ابتلا به بیماری های طولانی مدت هستند.

این گزارش که از سوی دانشگاه های برمینگهام و واریک منتشر شده، می گوید زنانی که هدف خشونت های همسر انشان قرار دارند، دو برابر دیگران در معرض ابتلا به بیماری هایی از جمله فایبومایالژیا (درد های عضلانی) هستند که با خستگی مزمن همراه است.

فایبومایالژیا یک بیماری طولانی مدت است که موجب حساسیت بیش از حد، خستگی و درد در سراسر بدن یا پشت و گردن می گردد.

عارضه خستگی مزمن نیز یک بیماری دیگر است که نشانه های آن خستگی و ضعف مفرط پس از حرکات بدنی، درد مفصل و عضله، حساسیت به نور و دیگر عوارض مداوم است که انجام کار های روزمره را سخت می نماید.

این پژوهش که نخستین تحقیقات در این زمینه بوده و در نشریه اینترپرسونال وایولِنس منتشر شده به بایگانی پزشکان عمومی در خصوص 18.547 زن در سال های میان 1995 و 2017 رجوع نموده که قربانی خشونت های خانگی بوده و وضع سلامتی آن ها را با 74.188 زنی که با خشونت روبرو نبوده اند، مقایسه نموده است.

دکتر جات سینگ چاندان، یکی از مولفان این گزارش می گوید: این ها بیماری های سختی برای زندگی روزمره هستند. با توجه به این که از هر سه زن، یک زن در معرض خشونت خانگی است، این یک معضل برای بهداشت جهانی محسوب می گردد.

آمار های اخیر در بریتانیا نشان می دهد که 27 درصد زنان این کشور نوعی خشونت خانگی را تجربه نموده اند.

با توجه به گستردگی خشونت خانگی و اینکه تشخیص عارضه مبتلایان به فایبومایالژیا و خستگی مزمن به خاطر درک اندک از آن و عامل ایجاد آن، با تعویق همراه است، مهم است که پزشکان متوجه باشند زنانی که هدف این حملات بوده اند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به این بیماری ها هستند.

دکتر چاندان که عضو هردو دانشگاه دارام و برمینگهام است، گفت: سه دلیل عمده برای فایبومایالژیا و خستگی مفرط ناشی از خشونت خانگی وجود دارد.

او اضافه کرد: یکی از این دلایل استرس در جریان خشونت و پس از آن در رابطه است. دیگر آن که خشونت جسمی، روحی و روانی می تواند موجب بروز التهاب در بدن گردد. دلیل دیگر، سلامت روان است که در نتیجه خشونت مورد تهدید قرار می گیرد.

دکتر چاندان اظهار امیدواری نموده که این پژوهش جهت روش های درمانی را تغییر داده و یاری کند عارضه فایبومایالژیا و خستگی مزمن در قربانیان خشونت خانگی سریع تر تشخیص داده گردد.

در گزارش دیگری که در ماه ژوئن توسط دانشگاه برمینگهام منتشر شد، گفته شده زنانی که قربانی خشونت های خانگی هستند، سه برابر دیگران در معرض ابتلا به بیماری های روانی قرار دارند.

پیشتر در خصوص این که آیا بیماری روانی پیش از خشونت خانگی در بیمار نهادینه بوده، نقاط ابهامی وجود داشت، اما این پژوهش نشان داد افزایش یا وجود خشونت، با بیماری روانی نسبت مستقیم دارد.

پروفسور جولی تیلور، عضو دانشکده پرستاری وابسته به دانشگاه برمینگهام می گوید: قربانیان خشونت های خانگی می توانند دچار استرس های شدید روانی و جسمانی شوند.

تغییراتی که در نتیجه این استرس روی می دهد می تواند به لطماتی به سلامتی منجر گردد که در این پژوهش می بینیم.

اما برای مشخص نحوه تغییر تاثیرات فیزیکی، روانی و اجتماعی منتج از خشونت و بیماری های جسمی به تحقیقات بیشتری نیازمندیم. این رابطه ای بسیار پیچیده است و مهم است تاکید کنیم که تمام زنانی که مورد خشونت خانگی قرار می گیرند، لزوما به فایبومایالژیا یا خستگی مزمن مبتلا نمی شوند، و این که وجود این بیماری در فرد، به معنی این نیست که قربانی خشونت خانگی شده است.

پرفسور سیدراتا بَندیوُ پادیای، استاد دانشکده اقتصاد و مرکز جنایی، عدالت و پلیس دانشگاه برمینگهام می گوید تحقیقات نشان می دهد که هزینه خشونت به مراتب بیشتر از آنچه است که پیشتر تصور می شد.

او گفت: افزایش بیماری های طولانی مثل خستگی مزمن در زنانی که قربانی خشونت بوده اند، هزینه ای افزون بر جامعه است که باید بهتر درک گردد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "فایبومایالژیا، بیماری زنان قربانی خشونت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فایبومایالژیا، بیماری زنان قربانی خشونت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید