سنگ آهن ناگهان گران شد

به گزارش عینک بانوان، خبرنگاران: قیمت سنگ آهن پس از کاهشی پی در پی ، از اواسط هفته گذشته حدود 3 درصد افزایش یافت که دلیل آن افزایش موجودی انبارهای سنگ آهن چین قبل از تعطیلات سال نو بود.

سنگ آهن ناگهان گران شد

به گزارش عینک بانوان به نقل از متال بولتن، قیمت پایه سنگ آهن با عیار 62 درصد شامل کرایه و بیمه در بندر تیانجین بر اساس شاخص ایندکس با 1.8 دلار در هر تن یا 2.8 درصد افزایش روز دوشنبه گذشته به 65.1 دلار در هر تن رسید.

این چهارمین روز افزایش متوالی بود که قیمت سنگ آهن به بالاترین سطح خود در طی سه هفته گذشته رسید و قیمت این محصول پس از کاهش به پایین ترین سطح خود (61.1 دلار در هرتن) در 5.5 سال گذشته در دهم فوریه بیش از 6 درصد افزایش پیدا کرد.

در آنالیز های اجرا شده توسط متال بولتن قیمت سنگ آهن در بندر کینگدائو با 2.09 دلار در هر تن با بیش از 3 درصد افزایش به 65.28 دلار در هر تن هم رسیده است.

مدیرعامل ریوتینتو اخیرا اعلام نموده است که سال جاری 165 میلیون تن از فراوری سنگ آهن در دنیا کاسته خواهد شد. او می گوید ما تخمین می زنیم که سال جاری 80 میلیون تن سنگ آهن فراوریی از بازار خارج شده و علاوه بر آن 85 میلیون تن دیگر نیز با ریسک روبرو خواهد شد.

ما نمی گوییم که یقینا این 85 میلیون تن از بازار خارج خواهد شد اما باید اضافه کنیم این میزان فراوری مربوط به فراورینمایندگانی است که هزینه های فراوری آنان بالاست و یقینا آنان باید در حد قابل توجهی از میزان هزینه های خود بکاهند. سال گذشته حدودا 125 میلیون تن از میزان فراوری سنگ در دنیا کاسته شد که تقریبا 70 درصد آن مربوط به شرکت های معدنی پرهزینه چین بوده که فعالیت های خود را متوقف نموده اند.

سال جاری سال متفاوتی خواهد بود چون معادن دیگری نیز به همین دلیل در خارج از چین به دلیل هزینه های بالای فراوری از بازار خارج خواهند شد.

به عنوان مثال شرکت سنگ آهن LKAB آخرین قربانی کاهش قیمت های سنگ آهن در دنیا است که روز آدینه گذشته خاطرنشان کرد 400 نفر از نیروهای انسانی خود را اخراج خواهد نمود چون در سه ماهه چهارم سال گذشته سودآوری آن بشدت کاهش پیدا کرد.

اندی شی تحلیلگر چینی در شانگهای هفته گذشته پیش بینی نموده بود که احتمالا قیمت سنگ آهن به 30 تا 40 دلار در هر تن تنزل پیدا کند که فقط در این شرایط است که فراورینمایندگان سنگ آهن چین از بازار خارج خواهند شد.

فراورینمایندگان چینی بین 350 تا 400 میلیون تن سنگ آهن با عیار 62 درصد فراوری می نمایند، حدود یک سوم معادن کوچک با مشکل عیار پایین (متوسط 20 درصد) و هزینه فراوری بیش از 100 دلار در هر تن دست و پنجه نرم می نمایند.

دلیل ادامه حیات این دسته از معادن سنگ آهن کوچک این است که آنان به شرکت های فولادسازی تعلق دارند و یا اینکه در نزدیکی فولادسازی ها قرار دارند و فقط در شرایطی بسته خواهند شد که چاره دیگری وجود نداشته باشد.

علاوه بر این چین و ایالت های آن تمایلی به بیکاری کارگران و کاهش درآمدهای خود ندارند و غالبا تا مدتی با ضرر و زیان فعالیت می نمایند و این احتمال وجود دارد که شاید ادغام بتواند از بار هزینه های این معادن تا حدی بکاهد.

منبع: تسنیم

به "سنگ آهن ناگهان گران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ آهن ناگهان گران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید