ساخت هواپیما با الگوبرداری از پوست کوسه ماهی

به گزارش عینک بانوان، طبیعت بهترین و ایده آل ترین الگو برای نوآوری های علمی است. در حال حاضر دانشمندان بر روی ساخت هواپیما با استفاده از پوست کوسه ماهی تحقیق می نمایند.

ساخت هواپیما با الگوبرداری از پوست کوسه ماهی

عینک بانوان | سرویس علوم - پژوهشگران در جهت توسعه و ساخت تهجیزات هواپیما حرکت آن را از روی حرکت کانگوروها الگو برداری کردند و در نهایت برای انعطاف پذیری و شکل پذیری بدنه آن ، بر روی اجزای بدن عنکبوت مطالعه کردند. طبیعت بهترین و ایده آل ترین الگو برای نوآوری های علمی است. در حال حاضر دانشمندان بر روی ساخت هواپیما با استفاده از پوست کوسه ماهی تحقیق می نمایند. مشاهدات نشان می دهد:

  • زیست شناسی برای وفق دادن نوآوری ها، یک زمینه فراگیر و گسترده علمی است.
  • مشاهدات خاص در طبیعت بشر را به ساخت هواپیماهای جدید هدایت می نماید.
  • شرکت هواپماسازی ایرباس ایده هایی در این زمینه مطرح نموده است که در نسل بعدی هواپیماها شاهد آن خواهید بود.

یک کانگورو، یک عنکبوت، یک سنجاقک و یک پنگوئن چه چیزی به همراه همدیگر دارند؟ این حیوانات به عنوان یک مجموعه مثال از طبیعت، یاری بی نظیری به شرکت فستو ( Festo) نموده اند. هر کدام از این حیوانات یک قرینه علمی به محققان این شرکت القا نموده اند. اما این ایده های القا شده چه هستند؟

هیچ چیز به اندازه طبیعت کامل نیست

علوم زیستی در حال حاضر در همه زمینه ها مورد استفاده قرار می گیرد. سراسر زندگی ما از طریق علومی معین شده است که از طبیعت الگو برداری شده و بدست آمده است. مثال های قدیمی و کلاسیک علوم زیستی در ساخت هواپیما در تاریخ وجود دارد. لئوناردو داوینچی در ایتالیا به ساخت تجهیزات یک وسیله پرنده مطابق اجزای بدن پرندگان مشغول بود. او در نوشته های خود به این موضوع اشاره می نماید: نبوغ خلاق انسان می تواند به اختراعات متنوعی دست پیدا کند...

اولین الگوبرداری از علوم زیستی در آلمان

اوتو لیلینتال (Otto Lilienthal)، پیشتاز در ساخت هواپیما در آلمان نیز ساخت تجهیزات هواپیمای خود را بر اساس الگوهای طبیعی طرح ریزی کرد. او مطابق بدن پرندگان یک اسکلت پرنده ساخت. وی دانسته های خود در را کتاب پرواز پرندگان به عنوان اساس حمل و نقل هوایی منتشر کرد. با توجه به اطلاعات فعلی، اوتو لیلینتال اولین کسی بود که پرواز با یک هواپیمای بدون موتور را با موفقیت به انجام رسانید و توانست آن را تکرار کند.

بعد از آن، پرنده گان به عنوان مهمترین الگو در صنعت ساخت هواپیما مورد توجه قرار گرفتند. ولف کروگر ( Wolf Krüger) پژوهشگر موسسه هوا کشسانی آلمان می گوید: فضانوردی، بخصوص صنعت گسترش هواپیماسازی همواره یک موضوع علوم زیستی بوده است.

یکی از توسعه ها در صنعت هواپیما سازی تجهیزات spiroid (تجهیزاتی بر بال هواپیما که به منظور کاهش پسای القایی مورد استفاده قرار می گیرد.) است. مشابه این تجهیزات، بر روی بال پرندگان نیز واقع شده است. از طریق این تجهیزات بر روی بال هواپیما می توان مقاومت اصطکاکی در پرواز را کاهش داد و در مصرف سوخت تا ده درصد صرفه جویی کرد.

کاهش هزینه ها و الگو برداری از روی طبیعت، هدفی است که تمام گروه های هواپیماسازی از جمله ایرباس دنبال می نمایند.

منبع: setare.com

به "ساخت هواپیما با الگوبرداری از پوست کوسه ماهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت هواپیما با الگوبرداری از پوست کوسه ماهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید