دلایل خرابی بک لایت تلویزیون اسنوا چیست؟

به گزارش عینک بانوان، آیا تا به حال برای شما پیش آمده که با وجود روشن بودن صفحه نمایش تلویزیون هیچ تصویری روی آن مشاهده نکنید؟ خرابی بک لایت تلویزیون یکی از دلایل این شرایط است. دلیل خرابی نور پس ز مینه در برندهای مختلف تلویزیون تا حد زیادی به هم شباهت دارد. در این مقاله ما برند اسنوا را آنالیز نموده ایم. با ما همراه باشید تا دلایل خرابی بک لایت تلویزیون اسنوا را با هم مرور کنیم.

دلایل خرابی بک لایت تلویزیون اسنوا چیست؟

نکات کلیدی

  • بک لایت در واقع منبع نور تلویزیون است و بدون آن تصویرِ دستگاه قابل مشاهده نیست.
  • دلایلی همانند نوسان جریان برق، آسیب فیزیکی، خرابی برد اصلی، معیوب بودن لامپ های LED و مسائل برد درایور منجر به خرابی بک لایت تلویزیون سونی می شوند.
  • برای تعمیر بک لایت یا باید کل نوار لامپ های LED یا صرفا لامپ های سوخته را تعویض کرد.

علت خرابی بک لایت تلویزیون اسنوا چیست؟

همان طور که از نام بک لایت یا نور پس ز مینه معین است، نور صفحه نمایش تلویزیون ما به آن بستگی دارد. در واقع نور پس ز مینه منبع نور تلویزیون است. اگر این منبع، نوری نداشته باشد، هیچ تصویری روی صفحه قابل نمایش نخواهد بود و شما راهی جز تعمیر تلویزیون خود پیش رویتان ندارید. علت خراب شدن لایت تلویزیون اسنوا در بیشتر موارد به 2 جزء اساسی تشکیل دهنده نور پس ز مینه بستگی دارد:

 • برد/ پاور برد درایور نور پس ز مینه
 • نوارهای نور پس ز مینه

نگران نباشید! حل مشکل خرابی بک لایت تلویزیون اسنوا از آنچه به نظر می رسد، راحت تر است. در این مقاله نکات مهم آن را به شما می گوییم. هرچند توصیه می کنیم در صورت روبروه با این مشکل به نمایندگی های مجاز اسنوا مراجعه نموده و از آن ها یاری بخواهید.

دلایل خرابی بک لایت تلویزیون اسنوا

اختلال در نور پس ز مینه تلویزیون اسنوا به دلایل ذیل ایجاد می شود:

 • افزایش ناگهانی جریان برق
 • معیوب بودن لامپ های LED پس ز مینه
 • مسائل برد درایور LED
 • مسائل پاوربرد / برد اصلی
 • آسیب های فیزیکی یا آبی

نشانه های خرابی بک لایت تلویزیون snowa

علائم زیر نشان می دهند که نور بک لایت تلویزیون اسنوا مشکل دارد:

 1. تلویزیون روشن می شود، اما هیچ تصویری را نشان نمی دهد.
 2. صفحه تلویزیون کم نور است. (در این حالت احتمالاً در لامپ های LED مسئله ای وجود دارد.)
 3. صفحه نمایش سوسو می زند. (نشان دهنده اینکه سرانجام عمر LED ها نزدیک است.)
 4. وجود تیرگی در بعضی بخش های تلویزیون (احتمالاً لامپ LED آن قسمت ها از کار افتاده است.)
 5. تماشا نقاط روشن روی صفحه نمایش
 6. خارج شدن نور از لبه های تلویزیون (نشت نور) نشان می دهد که لامپ های LED درون تلویزیون حرکت نموده اند.

نحوه حل مشکل خرابی بک لایت تلویزیون اسنوا

مسائل نور پس ز مینه فقط در تلویزیون های LED رخ می دهند؛ زیرا تلویزیون های QLED و OLED نور پس ز مینه ندارند. تلویزیون های LCD از نور پس ز مینه ساخته شده از لامپ های فلوئورسنت استفاده می کردند که اکنون فراوری آن ها به علت قدیمی بودن تکنولوژی مورد استفاده متوقف شده است.

برای تعمیر نور پس ز مینه به نکات ذیل توجه کنید:

 • در ابتدا باید مطمئن باشید که مشکل از نور پس ز مینه است. یک راه آسان برای تشخیص این امر، گرفتن نور سفید روی صفحه است. اگر هنگام گرفتن نور روی صفحه گرافیک نشان داده شود، دستگاه دارای مشکل نور پس ز مینه است.
 • توصیه می کنیم تلویزیون را روی یک تشک نرم با صفحه نمایش رو به پایین قرار دهید تا از ایجاد خراش روی صفحه جلوگیری شود.
 • برای ردیابی و اینکه بتوانید مجدداً قطعات تلویزیون را سوار نموده و آن را به حالت اول برگردانید، از تمام مراحل تعمیر عکس بگیرید.
 • پیچ ها را درون فنجانی قرار دهید و روی آن ها برچسب بزنید تا معین شود که مربوط به کدام قسمت هستند.

تعمیر بک لایت تلویزیون اسنوا

برای تعمیر بک لایت تلویزیون باید کل لامپ های LED یا قسمتی از آن ها که دچار آسیب شده است، تعویض شود. از آنجا که این عمل حساس است و در صورت انجام اشتباه ممکن است به بقیه قسمت ها نیز آسیب بزند، بهتر است انجام آن را به یک تکنسین بسپارید.

گاهی اوقات تعویض بخشی از شاخه خراب با گذر زمان ممکن است به دیگر بخش ها نیز آسیب وارد نموده و کل LED ها را دچار مشکل کند. بعلاوه اگر تعداد زیادی از لامپ ها سوخته باشند، باید کل بک لایت تعویض شود. تشخیص این امر به عهده متخصص است. در نتیجه توصیه می کنیم برای حل مشکل خراب شدن بک لایت تلویزیون اسنوا از یاری افراد دارای صلاحیت بهره ببرید. در این شرایط عینک بانوان با هزاران کارشناس مجرب در کنار شما خواهد بود.

برای تعمیر تلویزیون در منزل از برترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

نحوه تعویض بک لایت تلویزیون اسنوا

2 روش برای تعویض بک لایت تلویزیون اسنوا وجود دارد:

 • تعویض کل نوار LED بک لایت
 • تعویض یک لامپ LED

نحوه تعویض کل نوار LED بک لایت تلویزیون اسنوا

این روش هزینه بیشتری دارد؛ زیرا کل نوار آسیب دیده باید تعویض شود. برای تهیه نوار بک لایت نو باید تعداد، مقدار و ولتاژ لامپ های LED را آنالیز نموده و نوار نو را بخرید.

نحوه تعویض یک لامپ LED در نوار بک لایت

برای تعویض تنها یک لامپ یا گروهی از لامپ ها (و نه کل نوار LED) این کارها را انجام دهید:

 • در ابتدا باید ببینید کدام لامپ ها مشکل دارند.
 • لامپ های LED خراب را خارج نموده و لامپ های نو را جایگزین کنید.
 • قبل از جایگزین کردن لامپ های نو از یکسان بودن ولتاژ و جریان لامپ های LED مطمئن شوید. (اگر از لامپ ها با مقادیر جریان و ولتاژ متفاوت بهره ببرید، بک لایت کار نمی نماید یا خیلی زودتر از موعد خراب می شود.)

دو روش بالا برای تعویض بک لایت تلویزیون اسنوا گفته شد. با این وجود اگر فکر می کنید مهارت این کار را ندارید، حتما از یک متخصص یاری بگیرید.

علت روشن نشدن تلویزیون اسنوا

اغلب اوقات علت روشن نشدن تلویزیون اسنوا مربوط به پاور است. اگر این قطعه سوخته باشد یا آسیبی در آن وجود داشته باشد، تلویزیون روشن نخواهد شد. وجود اشکال در برد اصلی نیز ممکن است علت روشن نشدن تلویزیون اسنوا باشد. مطمئن شوید که اتصال سیم ها در مدار به درستی برقرار باشند. گاهی اوقات تلویزیون دیر روشن می شود. این مورد نیز به علت لحیم کاری نامناسب برد یا عدم اتصال صحیح سوکت های تغذیه و خازن است.

علت سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا

خرابی بک لایت را می توان اصلی ترین علت سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا دانست. اگر بک لایت به کلی از کار افتاده باشد، تلویزیون تصویر تاریک و تیره ای را نشان می دهد. اگر بخشی از بک لایت معیوب باشد، بخشی از تصویر تلویزیون سیاه نشان داده خواهد شد. ممکن است در این شرایط نقاط تاریک و روشن در صفحه تلویزیون مشاهده کنید.

علت دیر روشن شدن تلویزیون اسنوا

گاهی اوقات وقتی دکمه پاور را فشار می دهیم، مدت زیادی طول می کشد تا تلویزیون روشن شود. اغلب اوقات مشکل از پاور است، اما ممکن است مشکل در اتصالات برد پاور یا معیوب بودن بعضی قطعات داخلی نیز موجب دیر روشن شدن تلویزیون شوند.

پاور خازن هایی دارد که به آن ها خازن های خروجی می گویند. سوختن این خازن ها و از کار افتادن آن ها موجب روشن نشدن تلویزیون یا دیر روشن شدن آن می شود. اگر مرتب با مشکل دیر روشن شدن تلویزیون اسنوا روبرو شدید، از یک تعمیرکار یاری بخواهید.

برای حل مشکل دیر روشن شدن تلویزیون اسنوا برترین کار تعمیر پاور و برد پاور و تعویض آن در صورت لزوم است. تعمیر این قطعه باید به وسیله اشخاص مجرب صورت گیرد. در غیر اینصورت ممکن است به بقیه قسمت های تلویزیون نیز آسیب وارد شود.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع پورت های تلویزیون و کاربردشان

جمع بندی

در این مطلب در خصوص علت خرابی بک لایت تلویزیون اسنوا مطالب مفیدی را بیان کردیم. بک لایت قطعه ای مهم در تلویزیون است و وجود مشکل در LED های آن تشکیل صحیح تصویر را با اختلال روبه رو می نماید. بسته به این که چه مقدار از LED های بک لایت مشکل داشته باشند، مقدار تاریک شدن صفحه نمایش متفاوت خواهد بود. از آنجا که تعمیر بک لایت تلویزیون کاری تخصصی است، عیب یابی و تشخیص اختلال و تعمیر آن را به متخصص بسپارید.

منبع: آچاره

به "دلایل خرابی بک لایت تلویزیون اسنوا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل خرابی بک لایت تلویزیون اسنوا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید