تجربه چهارسال محاصره به وسیله مسلحین به روایت هفت زن سوری

به گزارش عینک بانوان ؛ باغ های معلق روایت ساده هفت زن سوری در شهر نبل و الزهراء که چهار سال محاصره به وسیله مسلحین را تجربه از سوی انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شد.

تجربه چهارسال محاصره به وسیله مسلحین به روایت هفت زن سوری

آدم ها به تناسب دوری و نزدیکی از میدان اصلی جنگ و ساحتی که از آن درک نموده اند، از جنگ تأثیر می پذیرند و تجربه اش می کنند: هر چه از معرکه دورتر، از واقعیت دورتر و به حواشی آن نزدیک تر. با این حساب، هر کدام از آدم های جغرافیای جنگ زده روایت خاص خودشان را از ماجرا دارند. این نفی واقعیت های تاریخی و اجتماعی نیست، بلکه لایه ای است شخصی و نازک از آن . همین روایت ها کنار هم می توانند شمایلی بسازند از رویدادی که رخ داده، از آنچه آن ها دسته جمعی بار آن را به دوش کشیده اند.

باغ های معلق روایت ساده هفت زن سوری در شهر نبل و الزهراء است که چهار سال محاصره به وسیله مسلحین را تجربه نموده اند. روایت هایی گرچه واقعی، تلخ و گزنده اما تجربه هایی را به همراه دارد که مخاطب می تواند بیش از پیش قدر لحظه لحظه عمرش را بداند.

در بخشی از کتاب آمده است: فراموشی برترین نعمت روزهای جنگ است اما به میزان غذا و آب روزهای محاصره کمیاب است. روز سوم بعد از انفجار که خسته از جبرین برگشتم از من پرسیدند حاضری داوطلبانه زنان و بچه ها حادثه انفجار را غسل و کفن کنی؟ بهت زده نگاهشان کردم. غسل و کفن بعد از سه روز؟! حق داشتند؛ تمام حواس ما به زنده ها بود و کشته شدگان حادثه را فراموش نموده بودیم. من زنده های آن حادثه را دیده بودم و می دانستم روبرو شدن با چیزی که آن ها را این طور متحیر نموده بود کار راحتی نیست. اولین عکس العملم فقط سکوت بود.

اطمینان نداشتم که توان تماشا آن همه جنازه را داشته باشم. نمی توانستم تصمیم بگیرم اما اگر کسی حاضر نمی شد آن جنازه ها را غسل دهد چه؟ ماجرا را به همسرم گفتم. او هم در شرایطی نبود که بتواند مانع این کار گردد. در جوابم گفت:اختیار با خودته. تو باید ببینی می تونی اون شرایط رو تحمل کنی یا نه. با این که اختیار داشتم اما تردید و ترس نمی گذاشت تصمیم بگیرم. اگر قبول می کردم این اولین بار بود که غسل دادن جنازه را تجربه می کردم. با هزار تردید و ترس پذیرفتم. می خواستم هرطور شده از این مرحله هم بگذرم.

تابه حال در زندگی ام اینقدر احساس ضعف ننموده بودم. خودم را شماتت کردم که بس کن هناء! تو روزهای سختی را پشت سر گذاشتی. اما فقط چند دقیقه کافی بود تا دوباره برای این ترس ها و دلهره ها به خودم حق بدهم. مگر یک انسان چقدر توان و قدرت تجربه مرگ و درد را دارد؟ ما همه زن های جنگ دیده بودیم، مرگ عزیز را لمس نموده بود اما هنوز آدم تماشا قیامت نبودیم و آنجا در بیمارستان محشر کبری بود!

کتاب باغ های معلق در 208 صفحه با شمارگان هزار نسخه و با قیمت 85 هزار تومان به وسیله انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شد.

علاقه مندان برای مشاهده و تهیه این کتاب، می توانند از وبگاه من و کتاب manvaketab.ir کتاب را تهیه کنند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "تجربه چهارسال محاصره به وسیله مسلحین به روایت هفت زن سوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجربه چهارسال محاصره به وسیله مسلحین به روایت هفت زن سوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید