منع بچه ها برای ورود به فضای مجازی کار درستی است؟

به گزارش عینک بانوان، تهران (پانا) - در شرایط کنونی جامعه که به علت شیوع بیماری کرونا بسیاری از فعالیت ها از جمله آموزش دانش آموزان به صورت مجازی برگزار می شود، حضور بچه ها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نیز افزایش یافته است؛ به طوری که بسیار از والدین در شرایط کنونی نگران این مسئله هستند و احساس می کنند باید به گونه ای کودک خود را از دسترسی به محتوای فضای مجازی منع کنند، برخی والدین حتی حضور بچه ها در این فضا را زود هنگام می دانند و بر این باورند بچه ها نباید تا قبل از سن نوجوانی در این فضا حاضر شوند.

منع بچه ها برای ورود به فضای مجازی کار درستی است؟

به گزارش ایسنا، نرگس حسینی نیا روانشناس در این باره می گوید: حذف رسانه های ارتباطی نه تنها ممکن نیست بلکه توصیه هم نمی شود، چرا که نمی توانیم از دنیای بی رسانه با کودک امروز که از ابتدا با دنیای رسانه گره خورده، صحبت کنیم.

وی اضافه کرد: هرچند این مساله مزایا و معایبی دارد ولی لازم است والدین آگاهی خود را افزایش دهند تا بتوانند بچه های با اعتماد به نفس، خلاق، مستعد، پیشرو و البته در جستجوی یادگیری، تربیت کنند.

این روانشناس ادامه داد: در سبد فرهنگی خانواده های امروز فضای مجازی، فیلم ها و انیمیشن ها، بازی های کامپیوتری، شبکه های تلویزیونی داخلی و خارجی و ... وجود دارد که هر کدام بر طرح و شیوه زندگی مردم به نحوی تاثیر گذار است، در حال حاضر در عصر فناوری اطلاعات، بچه ها نسل جدید امکاناتی در اختیار دارند که پارادوکسی از نگرانی و رغبت در والدین ایجاد می کند.

حسینی نیا معتقد است که رسانه اعم از تلویزیون، انیمیشن ها، فضای مجازی و حتی بازی های کامپیوتری و ... اطلاعات بسیاری را به کودک می دهند که نسبت به سطح درک و توان کودک بالاتر است. از طرف دیگر والدین مشتاقند تا بچه های مطابق با علم روز، پیشرو و خلاق داشته باشند. لذا پارادوکسی از نگرانی و رغبت، توامان در والدین دیده می شود.

وی آموزش تفکر انتقادی به بچه ها را یکی از مولفه های مهم در این راستا دانست و اظهار کرد: در این راستا نحوه برخورد با بچه ها، نحوه مواجهه با سوالات سخت و آسان آنها، نحوه شناسایی و پاسخ دهی به نیازها و کنجکاوی های آنها، آماده سازی بچه ها برای مواجهه با موقعیت ها، ارتباط والدین با یکدیگر و ... از جمله مواردی هستند که کودک را برای رشد متناسب با جامعه امروز آماده می کند.

به گفته این روانشناس، حذف رسانه از دنیای بچه ها در حال حاضر مقدور نیست، به ویژه در شرایط فعلی که به دلیل شیوع کرونا آموزش ها و راه های ارتباطی با مدرسه و محیط های آموزشی بصورت مجازی شده است، این راه یکی از معدود راه های پیش روست.

وی با بیان اینکه دسترسی به رسانه الگوی تعامل والدین و بچه ها را تغییر داده است، اظهار کرد: الگوگیری از شخصیت های محبوب انیمیشن ها، کارتون ها، بازی های کامپیوتری هیجانات کودک را تحت الشعاع قرار می دهند و به همین منوال تلاش والدین در تربیت و آموزش بچه ها تحت تاثیر قرار می گیرد و مهم ترین نکته در این شرایط مدیریت و نظارت بر استفاده کودک از فضای مجازی است.

حسینی نیا در ادامه به بیان برخی از راهکارها برای مدیریت وضع موجود پرداخت و گفت: والدین باید برای استفاده بچه ها از اینترنت، شبکه های اجتماعی و ... مجموعه قوانینی تعریف کنند، همچنین سعی کنند قبل از بچه ها، فیلم، کارتون یا انیمیشن و یا بازی های رایانه ای را از نظر بگذرانند.

به گفته این روانشناس، والدین باید برای استفاده کودک از رسانه های مذکور، با توجه به سن و نیاز کودک بازه زمانی تعریف کنند و همان گونه که در دنیای واقعی بر ارتباطات کودک با فرد یا افراد دیگر نظارت دارند، در دنیای مجازی نیز باید نظارت کنند.

وی اضافه کرد: والدین باید سایت هایی که فرزندان در آنها عضویت دارند را بشناسند، همچنین می توانند موتورهای جستجو را برای سنین مناسب کودکشان محدود کنند.

حسینی نیا ادامه داد: والدین می توانند درباره آنچه بچه ها تجربه می کنند با آنها صحبت کنند، در داستان پردازی های آنها مشارکت کنند و اجازه دهند از هیجاناتی که حین بازی، تماشای انیمیشن یا حرکات نمایشی که از ابرقدرت ها مانند شخصیت های مورد علاقه شان، دیده اند برای والدین تعریف کنند چراکه با این کار ذهن کودک با مسائل درگیر می شود و خلاقیت او پرورش پیدا می کند.

به گفته وی، با انجام این اقدامات والدین تفاوت دنیای واقعی و خیالی را به کودک می آموزند و بچه ها در می یابند که این اتفاقات در دنیای واقعی ممکن است خوشایند یا ناخوشایند، قابل پیاده سازی یا غیرواقعی باشد، مانند تجربه خشم، پرخاشگری و یا حتی ترس در بازی های کامپیوتری و انجام دادن آن فعالیت ها در دنیای واقعی.

این روانشناس گفت: والدین می توانند از بچه ها بخواهند درباره سوالاتی که در ذهنشان ایجاد می شود و پاسخ هایی که ممکن است از فضای مجازی یا سایرین گرفته باشند و یا حتی جواب هایی که به ذهن خودشان می رسد، صحبت کنند، همچنین می توانند نظر کودک را درباره بهترین پاسخ بپرسند و درباره علت انتخاب آن حرف بزنند.

وی معتقد است که اینگونه والدین تفکر نقادانه را به بچه ها یاد می دهند و به آن ها می آموزند که برای هر مسئله ای دنبال علت باشند و صرفا پاسخی که از انواع رسانه یا سایرین دریافت می کنند را نپذیرند. همچنین با این روش کودک می تواند مطمئن باشد سوالات و مسائلی که از دنیای مجازی برای او پیش آمده است را می تواند از والدین بپرسد.

به گفته حسینی نیا، بچه ها پیوسته در حال الگو گیری از والدین خود هستند و بهترین راهِ مدیریت رفتار فرزندان، مدیریت رفتار خود والدین است. بنابراین والدین باید در استفاد از فضای مجازی دقت داشته باشند و رفتار درست و نحوه استفاده از فضای مجازی را از کودکی به فرزندانشان بیاموزند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "منع بچه ها برای ورود به فضای مجازی کار درستی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منع بچه ها برای ورود به فضای مجازی کار درستی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید