مایکروسافت: فعلا همه بازی های سری ایکس روی ایکس باکس وان هم اجرا می شوند

به گزارش عینک بانوان، کمتر از یک سال به شروع نسل نهم کنسولها باقی مانده، و چنانکه تعیین شده است، در نسل آینده، هر دو پلتفرم بطور کامل با بازیهای نسل جاری سازگار خواهند بود (Backwards Compatibility). اما مایکروسافت از این استاندارد هم یک قدم جلوتر رفته تا بازی های انحصاری نسل آینده - تا اطلاع ثانوی - روی خانواده کنسولهای ایکس باکس وان هم اجرا شود (Forward Compatibility). با این حساب، هیچ یک از بازیهای انحصاری آینده مایکروسافت منحصر به کنسول جدید ایکس باکس سری ایکس نخواهد بود. مت بوتی (Matt Booty) - رئیس استودیوهای داخلی مایکروسافت - طی مصاحبه ای با نشریه MCV در این باب چنین گفته است:

مایکروسافت: فعلا همه بازی های سری ایکس روی ایکس باکس وان هم اجرا می شوند

همه محتوایی که طی یکی دو سال آینده عرضه خواهد شد، همه بازی های ما، مثل کامپیوترهای شخصی، روی اعضای رده بالاتر یا پایینتر این خانواده اجرا خواهد شد. ما می خواهیم مطمئن شویم که اگر کسی از حالا تا [عرضه سری ایکس] روی ایکس باکس سرمایه گذاری نموده باشد، نسبت به این امر احساس خوبی داشته، بداند که ما در حوزه محتوا نسبت به ایشان متعهدیم.

پیش از این، مایکروسافت لحظاتی از دو بازی انحصاری نسل آینده خود را - Halo Infinite، ساخته استودیوی 343 Industries و Senuas Saga: Hellblade 2 که توسط استودیوی Ninja Theory توسعه داده می شود - نشان داده است. طبیعتا در آینده جهت برجسته سازی ویژگیهایی چون گرافیک فوتورئالیستی و تکنولوژی رهگیری پرتوی بی درنگ، تمرکز نمایشات بیشتر روی کنسول پرقدرت ایکس باکس سری ایکس خواهد بود؛ اما سازگاری بین نسل، خبر خوشی برای دارندگان ایکس باکس وان خواهد بود، چراکه ایشان برای اجرای بازی جدید هیلو نیازی به خرید کنسولهای جدید نخواهند داشت.

در عین حال، این استراتژی می توان آبستن زیان هم باشد. چندی پیش بود که فیل اسپنسر (Phil Spencer) - رئیس ایکس باکس - طی مصاحبه ای با نشریه گیم اسپات (Gamespot) از قدرت پردازش گرافیکی هشت برابری سری ایکس نسبت به ایکس باکس وان اطلاع داد. اما اگر قرار به سازگاری بازی های جدید با نسل قبلی باشد، کل خانواده محصولات ایکس باکس، باید با حداقل تواناییها سازگار باشند.

اگر قرار است که توسعه دهندگان استودیوهای داخلی مایکروسافت، بازی های خود را چنان طراحی نمایند که توان اجرا در چنین گستره فراخی را داشته باشد، ایا این خطر وجود خواهد داشت که اهداف جاه طلبانه آنها محدود به تواناییهای ایکس باکس وان شود؟ آیا محدود نبودن ایشان به یک سخت افزار هفت ساله - که حتی در زمان عرضه هم چندان قدرتمند نبود - امکانات بیشتری را در اختیارشان قرار نمی دهد؟

از یک نظر، این مسئله همواره در حوزه کامپیوترهای شخصی وجود داشته است - که گستره به مراتب فراختری دارد. همه انواع بازی هایی که بیشتر از یک دهه از عمرشان می گذرد، هنوز هم روی سیستمهای جدید قابل بازی هستند؛ و بازی های جدید هم چنان طراحی می شوند که امکان اجرا روی کامپیوترهای قدیمیتر را داشته باشند. البته شخص بوتی هم به این قضیه اشاره نموده، چنانکه بنا به نظر او اکوسیستم ایکس باکس یک جورهایی شبیه کامپیوترهای شخصی کار خواهد نمود.

سالهاست که مایکروسافت مشغول تدارک زمینه لازم برای این امر بوده است. این شرکت از مدتها قبل با ابتکاراتی چون Xbox Play Anywhere و Backwards Compatibility بین نسلهای مختلف، حد فاصل بین ایکس باکس و کامپیوترهای شخصی را کمرنگ تر نموده است. این شرکت با عرضه ایکس باکس وان ایکس، در عین حفظ چارچوب نرم افزاری و خدماتی ایکس باکس وان، سخت افزار آنرا بطور قابل توجهی ارتقا داد. با بازی های بین نسلی، این فلسفه به مرحله منطقی بعدی خود رسیده است - حذف مفهوم نسلهای مختلف و مجزای کنسولی. این قضیه سونی را هم چنان تحت فشار گذاشته که با وجود اینکه بر خلاف مایکروسافت نقشی در حوزه کامپیوترهای شخصی ندارد، مجبور به در پی دریافت جهت مشابه ای شده است. باید دید با این حساب، آیا سونی هم بازی های بین نسلی را برای کنسولهای پلی استیشن 4 و 5 معرفی خواهد نمود یا نه.

به هر صورت، و برای آرامش خاطر هواداران، بوتی تاکید نموده است که توسعه دهندگان عناوین انحصاری، سخت در کارند تا قدرت کنسول ایکس باکس سری ایکس را نمایش دهند؛ به عنوان مثال استودیوی 343 Industries قطعا کوشش می نماید تا از [امکانات] سخت افزار جدید سود برد.

تاریخ کنسولها پر است از پورتهای بهبود یافته بین نسلی، که هنگام عرضه یک نسل جدید و برای پرملات کردن بازی های هنگام عرضه منتشر شده است؛ اما یک تعهد چندین ساله برای حفظ سازگاری - و احتمالا خرید، بازی، و فایلهای ذخیره بین نسلی - بین ایکس باکس وان و سری ایکس، سرمشق جدیدی است که می توان مفهوم کنسولهای بازی را برای همواره تغییر دهد.

منبع: Polygon

منبع: دیجیکالا مگ

به "مایکروسافت: فعلا همه بازی های سری ایکس روی ایکس باکس وان هم اجرا می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مایکروسافت: فعلا همه بازی های سری ایکس روی ایکس باکس وان هم اجرا می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید