داروی ضد ایدز با طعم توت فرنگی برای نوزادان و بچه ها

به گزارش عینک بانوان، یک شرکت تولیدکننده داروهای ژنریک گفت یک فرمولاسیون جدید با طعم توت فرنگی از یک داروی ضد ایدز تولید کرده است که برای نوزادان و بچه ها مناسب است.

داروی ضد ایدز با طعم توت فرنگی برای نوزادان و بچه ها

به گزارش عینک بانوان به نقل از نیویورک تایمز هرسال حدود 80000 نوزاد و نوپا به علت ایدز عمدتاً در آفریقا می میرند و یکی از علت های این میزان بالای مرگ ومیر این است که خوراندن داروهای ضد ایدز به شکل قرص های سفت یا شربت های تلخ به بچه ها کم سن بسیار مشکل است.

داروی جدیدی که شرکت هندی سیپلا تولید کرده است و کوادریمیون نام دارد به صورت گرانول های با طعم توت فرنگی به اندازه دانه های شکر است که می توان آن را با شیر یا غلات آماده صبحانه بچه ها مخلوط کرد. کارشناسان می گویند این دارو می تواند زندگی های هزاران کودک را در هرسال نجات دهد.

شرکت سیپلا دو دهه پیش نیز با بازار فرستادن داروهای ضد ایدز به قیمت یک دلار در روز تحولی در درمان ایدز در بزرگ سالان ایجاد کرده بود.

شرکت سیپلا و ابتکار عمل داروها برای بیماری های نادیده گرفته شده که شاخه ای از سازمان پزشکان بدون مرز است و از تولید این دارو حمایت کرده است، هم زمان با روز اول دسامبر، روز جهانی ایدز به بازار آمدن این داروی جدید ضد ایدز برای بچه ها را اعلام کردند.

با وجود پیشرفت های بزرگ در پیشگیری از انتقال ویروس ایدز از مادر به کودک، هنوز هرسال حدود 160000 کودک، عمدتاً در روستاها و شهرک های آفریقا هنگام تولد این ویروس را از مادرانشان می گیرند. تقریباً نیمی از این بچه ها پیش از رسیدن به 2 سالگی به علت دسترسی نداشتن به داروهای ضد ایدز یا تحمل نکردن این داروها می میرند.

کوادریمیون برای دریافت تأییدیه هنوز در سازمان غذا و داروی آمریکا (اف دی ای) در حال بررسی است، دریافت تأییدیه اف دی ای قاعدتاً به دریافت سریع مجوز سازمان جهانی بهداشت می انجامد. شرکت سیپلا انتظار دارد تا ماه مه (اردیبهشت) سال آینده این مجوزها صادر شوند.

کارآزمایی های در بزرگ سالان سالم نشان داده است که این فرمولاسیون جدید حاوی چهار داروی ضد ایدز تأییدشده از قبل است، به خوبی به خون وارد می شود.

در حال حاضر رایج ترین ترکیبی که برای درمان بچه ها دارای اچ آی وی مصرف می شود، شربتی است که حاوی 40 درصد الکل دارد و مزه تلخ فلزی آن برای ساعت ها در دهان می ماند. این دارو باید در یخدان حمل ونقل شود و بعد در یخچال نگهداری شود- درحالی که بسیاری از خانواده های روستایی فقیر چنین امکاناتی ندارند.

کوادریمیون حاوی چهار داروی ضدویروس ایدز شامل ریتوناویر، لوپیناویر، آبکاویر و لامیوودین است. گرانول های این دارو با پلیمری پوشیده شده اند که تا زمانی که به معده نرسد، حل نمی شود و بعدازآن رایحه شیرین و میوه ای ایجاد می کند.

  • آشنایی با روش های تشخیص آزمایشگاهی بیماری ایدز

  • فیلم | چطور آزمایش سریع اچ آی وی را انجام می دهند؟

  • دستورالعمل تازه برای افراد در معرض خطر عفونت با اچ آی وی یا ویروس ایدز

منبع: همشهری آنلاین

به "داروی ضد ایدز با طعم توت فرنگی برای نوزادان و بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروی ضد ایدز با طعم توت فرنگی برای نوزادان و بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید