خبرنگاران احترام به قانون و انتظارات مردم از مقامات حکومتی

به گزارش عینک بانوان، تهران- خبرنگاران- در یادداشت روزنامه ایران می خوانیم: داوری دقیق و منصفانه درباره آنچه در روز شنبه در خیابان انقلاب میان سرباز، مردم و یکی از نمایندگان مجلس گذشت نیازمند شواهد بیشتر است.

خبرنگاران احترام به قانون و انتظارات مردم از مقامات حکومتی

روزنامه ایران دوشنبه 6 بهمن با درج یادداشتی به قلم حسین ایمانی جاجرمی جامعه شناس، نوشت: با این حال اگر مبنا را بر آنچه مردم حاضر در صحنه روایت می نمایند قرار دهیم می توانیم چند نکته مهم را در این ماجرا تشخیص دهیم.

1- قوانین و مقررات برای تنظیم امور و برقراری انضباط اجتماعی در جامعه تصویب می گردد. دور زدن قانون بویژه از سوی صاحبان قدرت در نگاه مردم جامعه با ارزش های قانونگرایی و عدالت منافات دارد و معلوم است که با دیدن صحنه های بی قانونی آن هم به شکل علنی عینی در فضای عمومی جامعه، صدای اعتراض شان بلند گردد.

2- اجرای قانون در سطح معابر شهر با مأموران هدایت و رانندگی است و طبق قانون کسی حق ندارد برخلاف تشخیصی که آنها می دهند عمل کند. اتفاقاً بخشی از اعتراضات شنیده شده در فیلمی که از ماجرا در شبکه های اجتماعی پخش شده نشان می دهد که مردم از اینکه یکی از مأموران پلیس به سبب اعمال قانون مورد تعدی قرار گرفته است ناراحت هستند و نسبت به این مسأله اعتراض می نمایند.

3- سربازی یک بنیان اخلاقی دارد که کمتر مورد توجه قرار می گیرد. کسانی که لباس مقدس سربازی را به تن نموده اند دارند خدمتی را به رایگان و بدون هزینه برای جامعه انجام می دهد. به نظرم مردم این موضوع را می دانند و احترام زیادی برای سرباز و سربازی قائل هستند. اما چند اتفاق در ماه های اخیر که پای افکار عمومی را به وسط کشانده نشان می دهند که این احترام در مواردی مورد خدشه از سوی بعضی صاحبان قدرت قرار گرفته است و جامعه چنین برخوردهایی را تحمل نمی نماید و نسبت به آن واکنش نشان می دهد.

انتظار مردم این است که در زمانه روزهای سخت مالی و کرونایی، مقامات و مسئولان کنار آنها باشند و در تحمل بار سنگین زندگی آنها، اگر مشارکت ندارند حداقل نشان دهند که شرایط را درک می نمایند.

واقعیت این است که ارزش های جامعه بیش از گذشته به سمت عدالت و برابری شهروندی حرکت نموده است و اعتراض مردم در ماجرای اخیر هم به همین موضوع اشاره می نماید. فاصله هایی که میان مردم و مقامات ایجاد شده است اگرچه ممکن است کارکرد حفاظتی داشته باشد اما فاصله اجتماعی را ایجاد می نماید

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران احترام به قانون و انتظارات مردم از مقامات حکومتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران احترام به قانون و انتظارات مردم از مقامات حکومتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید