مهاجمان آبی و عملکرد ضعیف در گلزنی، درد مشترک استقلال و پرسپولیس

به گزارش عینک بانوان، با گذشت 19 هفته از رقابتهای لیگ برتر، خط حمله استقلال که با حضور 3 بازیکن پر آوازه شکل گرفته است، کمتر از حد انتظار گلزنی کرده تا جایی که هنوز تعداد گل های هیچیک از این مهاجمان از تعداد انگشتان یک دست تجاوز نکرده و این در حالی است که مهاجمان این در بیشتر بازی ها به طور کامل بازی کرده اند و بیشترین دقایق حضور در میدان را در بین بازیکنان این تیم به خود اختصاص داده اند.

مهاجمان آبی و عملکرد ضعیف در گلزنی، درد مشترک استقلال و پرسپولیس

استقلال در حالی با این مشکل دست و پنجه نرم می کند که رقیب دیرینه اش هم همین درد را دارد و در دیدارهای اخیر مهاجمانش فرصت های زیادی را از دست داده اند و عملکرد خوبی در گلزنی نداشته اند.

ارسلان مطهری

مطهری بهترین گلزن این فصل آبی پوشان است که در تمام دیدارهای این فصل آنها حضور داشته و به جز دو بازی مقابل مس رفسنجان و فولاد که به عنوان بازیکن جانشین وارد زمین شد، در 17 بازی دیگر این تیم در ترکیب اصلی قرار داشت.

مجموع دقایق حضور مطهری در میدان 1508 دقیقه است و از این نظر بعد از قایدی پرکارترین بازیکن فصل آبیها بوده است. مطهری که فصل گذشته در یک نیم فصل (دوم) 5 گل برای این تیم به ثمر رساند و مجموع گل های زده اش فصل گذشته اش 10 گل بود، در این فصل به ازای هر 301 دقیقه بازی یک گل به ثمر رسانده که این نمی تواند آمار قابل توجهی برای او باشد.

مهدی قایدی

این مهاجم بوشهری و ملی پوش که بهترین سالهای فوتبالش را سپری می کند، فصل گذشته را با 10 گل و 10 پاس گل به اتمام رساند تا بهترین بازیکن فصل در فاز تهاجمی باشد. قایدی که دارای رکورد بیشترین دقایق حضور در ترکیب آبی پوشان تا پایان هفته نوزدهم است، با اینکه در بحث پاس گل همچنان پیروز عمل کرده و با 6 پاس گل بهترین بازیکن لیگ در این آیتم است، اما در گلزنی توفیق فصل گذشته را نداشته و با 4 گل بعد از ارسلان مطهری و در کنار وریا غفوری دومین گلزن برتر آبی پوشان است.

قایدی نیز در تمام 19 دیدار آبی پوشان حضور داشته و به جز دو بازی مقابل ذوب آهن و پیکان که به عنوان بازیکن جانشین به میدان رفت، در سایر دیدارها در ترکیب اولیه قرار داشت. وی در این 19 بازی 1507 دقیقه در میدان حضور داشته است و به ازای هر 377 دقیقه یک گل به ثمر رسانده است.

قایدی همچنان با 4 گل، 6 پاس گل و دریافت 2 پنالتی (یکی منجر به گل) ارزشمندترین بازیکن این فصل آبی پوشان در فاز تهاجمی است و به تنهایی روی 11 گل از 22 گل آبی پوشان تاثیر مستقیم داشته است؛ وی در هر 137 دقیقه یا یک گل برای استقلال زده، یا یک پاس گل داده و یا یک پنالتی منجر به گل گرفته است.

شیخ دیاباته

بهترین تحلیل را در مورد آقای گل فصل گذشته، آقای گل سابق استقلال و بهترین گلزن همه ادوار لیگ برتر که به تنهایی با 3 بار آقای گل شدن در لیگ برتر چهره شاخص این مسابقات بود، انجام داد. رضا عنایتی در مورد دیاباته گفت: این شیخ، شیخ پارسال نیست و با روزهای آرمانی اش فاصله دارد.

دیاباته که فصل گذشته با 15 گل آقای گل لیگ برتر شد و در بین هواداران استقلال هم از محبوبیت خاصی برخوردار است، در پایان هفته نوزدهم بیشتر از 2 گل به ثمر نرسانده و جالب اینجاست که او هر دو گل را در یک بازی زده است.

مهاجم مالیایی آبی پوشان بازی های زیادی به خصوص در اوایل فصل را به دلیل مصدومیت از دست داد، اما باز هم او با احتساب حضور در 10 بازی، تعداد قابل ملاحظه ای گل به ثمر نرسانده است.

جمع دقایق حضور دیاباته در میدان 534 دقیقه است و او به ازای هر 267 دقیقه بازی یک بار گلزنی کرده است که این نشان می دهد او به لحاظ تعداد گل در مقایسه با تعداد بازی، عملکرد بهتری از قایدی و مطهری داشته است.

مشکل از کجاست؟

استقلال در پایان هفته نوزدهم تنها 22 گل به ثمر رسانده که این تعداد گل برای تیمی که داعیه قهرمانی در سر دارد آمار خوبی نیست. در لیگ کم گل ایران همین تیم استقلال که معدل 1/1 گل به ازای هر بازی دارد، سومین خط حمله برتر مسابقات را دارد. اما فاصله این تیم سوم تا تیم اول که سپاهان باشد، 13 گل است.

آبی ها در حالی 22 بار پیروز به گلزنی شده اند که مهاجمان این تیم در مجموع 11 گل (نیمی از گل های این تیم) را به ثمر رسانده و 11 گل دیگر توسط مدافعان و هافبک ها به ثمر رسیده است.

اما اینجا سئوال پیش می آید که آیا مهاجمان استقلال کارایی شان دچار خلل شده و فرصت سوزی می کنند، یا مسائل دیگری روی عملکرد آنها تاثیر گذار است.

در این خصوص مسعود اقبالی مربی سابق استقلال و مدرس کنفدراسیون فوتبال آسیا می گوید: مهاجمان استقلال در این فصل مثل گذشته تغذیه نمی شوند و تعدادی از گل هایی که آنها به ثمر رسانده اند یا حاصل ضربات ایستگاهی بوده؛ و یا مهاجمان خودشان برای خودشان فرصت سازی کرده اند که به عنوان نمونه به گل دقیقه یک مطهری در دربی اشاره می کنم.

گودرز حبیبی یکی از پیشکسوتان استقلال که در دهه پنجاه بازی های زیادی برای این تیم انجام داده مهم ترین مشکل کم گل زدن مهاجمان و مجموعه این تیم را به عدم خلاقیت در خط میانی و عدم تنوع در نوع حملات می داند.

حبیبی در این خصوص به عینک بانوان گفت: خط میانی استقلال همیشه از هافبک های خلاق و طراحی سود می برده که کارگردانی حملات این تیم را بر عهده داشتند. این هافبک ها یا پشت مهاجم بازی می کردند و یا کار بازی سازی را از عقب میدان انجام می دادند. یدالله اکبری، جواد نکونام، علی کریمی، امید ابراهیمی، سرور جباروف، مجتبی جباری، فابیو جانواریو و… را می توان مصداق شاخص این هافبک ها دانست. در این فصل فقدان چنین بازیکن طراحی در خط میانی استقلال کاملاً مشهود است.

مقایسه با فصل گذشته

آبی پوشان فصل گذشته را با آندره استراماچونی آغاز کردند که او پایه یک تیم کاملاً تهاجمی را گذاشت و بعد از جدایی وی، در نیم فصل دوم فرهاد مجیدی مسئولیت هدایت این تیم را پذیرفت.

سازمان دفاعی استقلال در فصل گذشته خیلی پیروز نبود و با 31 گل خورده در 30 بازی آمار خوبی نداشتند و حتی از تیم پارس جنوبی که به لیگ یک سقوط کردند بیشتر گل خوردند؛ اما با این حال آنها با 55 گل تهاجمی ترین تیم فصل شدند و حتی از پرسپولیس که قهرمان مسابقات شد، 9 بار بیشتر گلزنی کرده بودند.

با اینکه مهدی قایدی در فصل گذشته با 10 پاس گل بهترین گلساز تیمش شد، اما از نقش بازی سازی بازیکنی مثل علی کریمی به هیچ وجه نمی توان گذشت. بازیکنی که کارگردان اصلی آبی ها در مرکز میدان بود و خلا بازیکنی نظیر او در این فصل کاملاً مشهود است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مهاجمان آبی و عملکرد ضعیف در گلزنی، درد مشترک استقلال و پرسپولیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهاجمان آبی و عملکرد ضعیف در گلزنی، درد مشترک استقلال و پرسپولیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید