ثبت بیش از 40 هزار رکورد درباره مواجهه جامعه و حاکمیت با کرونا

به گزارش عینک بانوان، رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی از انجام پروژه ای برایثبت حافظه سیاستگذاری مواجهه با مخاطرات در این موسسه خبر داد و گفت: تا به امروز بیش از 40 هزار رکورد داده های مربوط به مواجهه جامعه و حاکمیت در این پروژه ثبت و مستند شده است.

ثبت بیش از 40 هزار رکورد درباره مواجهه جامعه و حاکمیت با کرونا

روزبه کردونی در گفت وگو با عینک بانوان، با اشاره به اینکه موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی در یک اقدام جمعی و بهره گیری از مجموعه ای از متخصصین حوزه رفاه و سیاستگذاری اجتماعی، تجربه مواجهه جامعه، حاکمیت و گروه های مختلف اجتماعی با این مخاطره ملی و جهانی را ثبت و آرشیو کرده است اظهار کرد: هدف این پروژه ثبت حافظه سیاستگذاری مواجهه با مخاطرات است.

وی افزود: تا به امروز بیش از 40 هزار رکورد داده های مربوط به مواجهه جامعه و حاکمیت ثبت و مستند شده است.

کردونی با بیان اینکه این پروژه با محوریتش جمعی از پژوهشگران جوان و خوشنام حوزه رفاه و تامین اجتماعی و سیاست گذاری از اوایل اسفندماه آغاز شده است گفت: یکی از اهداف ما از اجرای این پروژه این بود که در یک نقطه عطف تاریخی جهانی یعنی مواجهه با شیوع بیماری کرونا، به نقش خود را برای کاهش بی حافظگی مدیریتی در کشور ایفا و امکان یادگیری سیاستی از واکنش های حوزه عمومی و حاکمیت به بحران کرونا را هم در حین بحران و هم پس از بحران فراهم کنیم.

وی در همین رابطه اظهار کرد: برخی حوادث باعث یادگیری می شوند و برخی نمی شوند. این موضوع ربطی هم به بزرگی حادثه ندارد. بزرگی حادثه حساسیت ایجاد می کند اما اینکه یک حادثه یادگیری سیاستی برای ما به ارمغان می آورد یا خیر، داستانش کاملا متفاوت و یک موضوع کاملا دانش محور و تجربه بنیاد و آکادمیک است.

رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی ضمن ابراز امیدواری برای کمک این پروژه به فرایند یادگیری سیاستی گفت: از جمله عوامل تشدید فقر و ناکامی در ارتقای رفاه ضعف مدیریتی و ناکارامدی سیاستی است که می توان اذعان داشت یکی از عوامل اصلی در بروز این دو پدیده این است که غالباً از تجربیات انباشته شده در موقعیت های مشابه برای حل مسائل استفاده نمی کنیم.

وی ادامه داد: به دلیل همین رویکرد است که در موقعیت های بحرانی و در مخاطرات، تکرار خطا در موقعیت های مشابه و مخاطرات مشابه داریم.

کردونی با اشاره به اینکه این پروژه کم سابقه در کشور با هزینه بسیار کم و یک تیم زبده از جوانان حوزه علوم اجتماعی و رشته های علوم انسانی از دانشگاه های برتر کشور اجرا شده است گفت : این پروژه، در 53 محور مختلف، از پیش از زمان اعلام رسمی کرونا در داخل کشور، اخبار، تصمیمات و واکنش های رسمی و غیررسمی به این مسأله و مخاطره را ثبت و ضبط شده است .

رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی افزود: از جمله این محورها می توان به تصمیمات مسئولین در حوزه های مختلف درباره کرونا از عالی ترین سطح و ستاد ملی مبارزه با شیوع کرونا تا سطوح استانی، واکنش های اجتماعی غیررسمی به تصمیمات اعلام شده مسئولین (از طنز و اعتراض گرفته تا موافقت و همراهی) ، هشتگ های مختلف رسمی و غیررسمی مرتبط با این بحران در فضاهای رسمی و غیررسمی و شبکه های اجتماعی، اعتراضات و نقدها مردمی به تصمیمات اجرا شده از سوی دستگاه های رسمی، واکنش های گروه های مرجع اجتماعی و بیانیه ها و اعلام مواضع سلبریتی ها، اقدامات داوطلبانه سمن ها و گروه های داوطلب مردمی اشاره کرد.

کردونی در پایان گفت: از دل این آرشیو هم گزارش های توصیفی و هم گزارش های تحلیلی توسط متخصصین رشته های مختلف علوم اجتماعی و علوم انسانی کشور استخراج شده و در حال تدوین است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ثبت بیش از 40 هزار رکورد درباره مواجهه جامعه و حاکمیت با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت بیش از 40 هزار رکورد درباره مواجهه جامعه و حاکمیت با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید