تاثیر آلودگی هوا بر کاهش تراکم استخوان

به گزارش عینک بانوان، محققان انستیتوی سلامت جهانی بارسلونا با انجام مطالعه روی 3700 داوطلب دریافتند آلودگی هوا موجب تضعیف سلامت استخوان ها می شود.

تاثیر آلودگی هوا بر کاهش تراکم استخوان

به گزارش عینک بانوان به نقل از ایرنا، محققان یک مدل محلی برای ارزیابی میزان قرار دریافت ساکنان این مناطق در معرض آلودگی ناشی از ذرات معلق ریز (با ابعاد کوچکتر از 2.5 میکرومتر) و کربن سیاه موجود در هوا را توسعه دادند. همچنین با استفاده از پرسشنامه اطلاعات مربوط به سوخت مورد استفاده برای پخت وپز این افراد را گردآوری کردند. سپس اطلاعات به دست آمده را با اطلاعات مربوط به سلامت استخوان داوطلبان مقایسه کردند. به منظور بررسی شرایط سلامت استخوان این افراد از نوع خاصی رادیوگرافی برای سنجش تراکم استخوان در ستون فقرات و لگن آن ها استفاده شد.

نتیجه این بررسی ها نشان داد میزان قرار دریافت در معرض آلودگی هوا به ویژه ذرات معلق ریز با کاهش تراکم استخوان رابطه مستقیم دارد. با وجود این ارتباطی بین کاهش تراکم استخوان و استفاده از توده زیستی به عنوان سوخت به منظور پخت وپز وجود ندارد.

بر اساس این تحقیقات، داوطلبان سالانه به طور متوسط در معرض آلودگی ذرات معلق ریز به میزان 32.8 میکروگرم در مترمکعب قرار می گیرند که بسیار بالاتر از میزان مجاز (10 میکروگرم در مترمکعب) تعیین شده توسط سازمان بهداشت جهانی است.

به گفته محققان، تنفس هوای آلوده از طریق ایجاد استرس اکسیداتیو و التهاب در بدن می تواند منجر به کاهش تراکم استخوان شود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Jama Network Open منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "تاثیر آلودگی هوا بر کاهش تراکم استخوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر آلودگی هوا بر کاهش تراکم استخوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید