چرا نباید به هنگام نشست و برخاست هواپیما بخوابیم؟

به گزارش عینک بانوان، اگر به محض ورود به هواپیما و نشستن روی جایگاه خوابتان می برد، باید کمی صبر کنید تا هواپیما به آسمان برسد؛ زیرا خوابیدن به هنگام نشست و برخاست هواپیما برای سلامتی مضر است.

چرا نباید به هنگام نشست و برخاست هواپیما بخوابیم؟

اگر به هنگام خرید بلیط هواپیما پرواز صبح را انتخاب نموده اید و ناچار هستید تا در ساعت 6 صبح در فرودگاه حاضر شوید، جای تردیدی وجود ندارد که برای ورود به هواپیما و خواب تا رسیدن به مقصد لحظه شماری می کنید؛ ولی به خاطر داشته باشید که طبق نتایج آخرین تحقیقات منتشر شده در MedlinePlus خواب در زمان نشست و برخاست هواپیما برای سلامتی مضر است و به ویژه می تواند آسیب جدی به گوش ها وارد کند.

اگر در زمان نشست و برخاست هواپیما بخوابیم، چه اتفاقی می افتد؟

وقتی پروازی طولانی پیش رو دارید یا اولین پرواز صبح و شاید آخرین پرواز شب را برای سفر انتخاب نموده اید، بسیار وسوسه نماینده است که به محض نشستن روی جایگاه به خواب بروید... ولی بهتر است تا زمان برخاستن هواپیما و خاموش شدن چراغ کمربند ایمنی بر احساس خواب آلودگی غلبه کنید، زیرا خوابیدن در زمان آغاز و پایان پرواز می تواند مسائل جدی را برای سلامتی ایجاد کند که یکی از آن ها صدمات دائم به گوش ها است.

دلیل اصلی این مسئله تغییر فوری فشار هوای داخل گوش ها در زمان نشست و برخاست هواپیما است. آنجلا چالمرز (Angela Chalmers)، داروساز انگلیسی، دراین باره می گوید:

تغییر سریع ارتفاع، فشار هوای داخل گوش را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث ایجاد خلا در شیپور استاش گوش می گردد؛ در نتیجه، گوش ها دچار گرفتگی (یا در اصطلاح خفه گی) می شوند.

بنابراین، توجه به این مسئله در زمان پرواز بسیار ضروری به نظر می رسد. البته اگر در نشست یا برخاست هواپیما مسافران خوابیده باشند، نمی توانند روی تنظیم فشار هوای داخل گوش تمرکز نمایند؛ در نتیجه، گوش ها دچار گرفتگی شده و ممکن است با عوارضی مانند سرگیجه، التهاب گوش، آسیب پرده گوش، خون ریزی بینی یا حتی کاهش شنوایی روبرو شوند.

برای پیشگیری از گوش گرفتگی در پرواز چه باید کرد؟

متداول ترین روش ها برای جلوگیری از گرفتگی گوش در پرواز خمیازه و قورت دادن آب دهان (با استفاده از جویدن آدامس، مکیدن آب نبات، نوشیدن آب و...) است. بعلاوه، می توانید سوراخ بینی خود را ببندید و سعی کنید تا فشار هوا را از راه بینی خارج کنید. این کار به کاهش فشار یاری می نماید.

پس از اوج گیری هواپیما و در طول پرواز می توانید با خیالی آسوده پشتی جایگاه را خوابانده و تا قبل از فرود هواپیما با آرامش استراحت کنید یا با استفاده از هدفون به موزیک های موردعلاقه تان گوش دهید.

اگر در پی خرید بلیط هواپیما هستید، می توانید به وسیله موتور جستجوی پرواز عینک بانوان، بلیط مقرون به صرفه هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و از فروشنده های معتبر بخرید.

منبع: کجارو / coastalliving.com

به "چرا نباید به هنگام نشست و برخاست هواپیما بخوابیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نباید به هنگام نشست و برخاست هواپیما بخوابیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید