سد چلوگهره بندرعباس خشک شد، فاجعه زیست محیطی اتفاق افتاده است؟

به گزارش عینک بانوان، کارشناسان اداره کل محیط زیست هرمزگان پس از آنالیز خشک شدن دریاچه پشت سد چلوگهره در نزدیکی بندرعباس، شرایط سد را تشریح کردند.

سد چلوگهره بندرعباس خشک شد، فاجعه زیست محیطی اتفاق افتاده است؟

به گزارش ، ماجرای خشک شدن سد چلوگهره در روز های اخیر یکی از مباحث مهم فضای مجازی استان هرمزگان بوده و واکنش های زیادی به این مسئله وجود داشته است.

روز گذشته شرکت آب منطقه ای هرمزگان وجود فاجعه زیست محیطی در این سد را تکذیب و گفت علت این ماجرا چیز دیگری است و حفره ایجاد شده در واقع دریچه تخلیه گر تحتانی سد است.

آب منطقه ای هرمزگان گفت: سد چلوگهره واقع در 100 کیلومتری شهر بندرعباس، در تراز نرمال توانایی ذخیره 6.9 میلیون متر مکعب آب را دارد.

با وجود کاهش شدید بارندگی در استان هرمزگان و در پی آن کاهش میزان آورد سد، خشک شدن دریاچه آن پس از مدتی قابل انتظار و طبیعی است و تنها پس از خشک شدن دریاچه، دریچه تخلیه گر تحتانی نمایان شده است.

در پی انتشار این خبر کارشناسان اداره کل محیط زیست استان هرمزگان نیز به محل اعزام شدند و بر اساس گزارش تیم اعزامی، دریاچه پشت سد کاملاً خشک شده است.

در گزارش کارشناسان اداره کل محیط زیست هرمزگان اعلام شده به جز از دست رفتن تعداد اندکی ماهی که مربوط به طرح پرورش ماهیان گرمابی بوده و تحت مدیریت اداره کل شیلات هستند خوشبختانه تلفاتی از سایر گونه های آبزی و پرندگان رویت نشد.

در ادامه اطلاعیه محیط زیست آمده است: بنا بر اعلام شرکت سهامی آب منطقه ای هرمزگان با وجود کاهش شدید بارندگی در استان هرمزگان و در پی آن کاهش میزان آورد سد، خشک شدن دریاچه پس از مدتی قابل انتظار و طبیعی است و تنها پس از خشک شدن دریاچه، دریچه تخلیه گر تحتانی نمایان شده است.

مسلم است که از دست رفتن این منبع آبی برای ساکنین حوزه سد و سایر زیستمندان وابسته به آن چالش بزرگی را در آینده به همراه خواهد داشت.

از آنجا که تخلیه آب به تازگی انجام شده و رسوبات انباشته شده موجود در بستر دریاچه سد هنوز کاملاً خشک نشده است، قدم نهادن بر روی این بستر گلی و چسبناک می تواند بسیار خطرناک باشد؛ لذا لازم است این نکته مورد توجه ساکنین محترم روستا های همجوار قرار گرفته و از نزدیک شدن احشام به محدوده مذکور نیز ممانعت به عمل آید.

ب

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "سد چلوگهره بندرعباس خشک شد، فاجعه زیست محیطی اتفاق افتاده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سد چلوگهره بندرعباس خشک شد، فاجعه زیست محیطی اتفاق افتاده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید